YÜZMENİN SAĞLIĞIMIZA OLAN FAYDALARINI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Vücudumuzdaki tüm kasları çalıştıran yüzme sporunun beden gelişiminden kilo kontrolüne kadar sayısız faydası var. Bu sporu bir nevi rehabilitasyon ve strese karşı terapi diye tanımlamamız da mümkün.

1) Beden gelişimini hızlandırıyor:

 Yüzme sporu, ergenlik dönemindeki çocukların beden gelişimini hızlandırıyor. Kulaç atarken suyun direncinin artmasıyla oluşan mücadele, çocuklarda kas gelişiminin yanı sıra özgüven gelişimine de destek oluyor. Yüzme; çocukların hırslı, konsantrasyonu ve adaptasyonu yüksek, disiplinli, programlı, aktif ve başarılı bireyler olmasına büyük oranda katkı sağlıyor. Çocuklara 4 yaşından itibaren yüzme alışkanlığı kazandırılması öneriliyor.

2) Kalp krizi olasılığını engelliyor:

Yüzücülerdeki dolaşım, diğer spor dallarını yapanlara göre farklılık gösteriyor; bunun sebebi vücudun su içinde yatay pozisyonda olması. Bu pozisyonda kalp, tamamen kanla doluyor ve tek bir kasılışında daha fazla kan vücuda pompalanıyor. İşte bu özelliği nedeniyle yüzme sporu, bazı hastalıkların tedavisinde veya tedavinin değerlendirilmesinde kullanılıyor. Örneğin solunum yollarında daralma yaşayan hastanın tedaviye verdiği yanıt yüzmeyle değerlendirilebiliyor. Yüzme egzersizi yapanlarda kalp krizi geçirme oranının, yapmayanlara oranla yarı yarıya düşük olduğu da kanıtlanmış durumda. Çalışmalar, egzersizin kalp kasının oksijen gereksinimini azalttığını, kandaki yağları değiştirdiğini ve böylece kalp krizi geçirme oranını azalttığını gösteriyor.

3) Şeker hastalığı tedavisine destek oluyor: 

Fiziksel aktiviteyle, insüline duyarlılık artıyor ve şeker hastasının daha az insülin gereksinimi ortaya çıkıyor. Özellikle hastalığın başlangıç aşamasında olan şeker hastalarının tedavisinde yüzme egzersizi önemli bir yer tutuyor.

4) Aşırı kilo almayı önlüyor:

1 saat yüzen kişi ortalama 500 kalori harcıyor.

Beden ağırlığının kontrol altında tutulmasında iyi bir diyetin yanı sıra düzenli yüzmenin de önemli katkıları oluyor

5) Ölü ve erken doğum riskini azaltıyor: 

Hamileliğinden önce ve hamileliği sırasında yüzme egzersizi yapan kadınlarda ölü ve erken doğum yapma oranı dikkat çekecek şekilde azalıyor.

6) Kendinizi mutlu hissetmenizi sağlıyor: 

Yüzmenin sinir sistemine ve insan psikolojisine faydaları saymakla bitmez. Suya girildiğinde hissedilen rahatlama duygusu, salgılanan endorfin hormonuyla birleşince kişinin kendini mutlu hissetmesi kaçınılmaz oluyor.

7) Ek olarak: 

Yüzme ayrıca kalça, bacak, sırt, omuz, kol ve karın kaslarını kuvvetlendirir. Vücuda esneklik kazandırır. Kolestrolü kontrol altına alır ve tansiyonu düzenler. Akciğerin ve nefesinizin sağlıklı çalışmasını sağlar. Sigara ve alkol bağımlılığını azaltır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR