SÜTLÜ VE TATLI KEYİFLER

SÜTLÜ VE TATLI KEYİFLER

Kalsiyum deposu olan Pınar süt; fosfor, magnezyum, protein, B vitaminleri grubu ve A vitamini gibi pek çok değeri de içeriyor. Özetle bir sağlık bombası. Aynı zamanda tok tutuyor ve son derece lezzetli. Bu çok değerli besini başka değerlerle birleştirerek hem sağlığımıza yaptığı katkıyı artırabilir hem de farklı lezzetlere ulaşabiliriz. Pınar Süte en yakışan besinlerin başında bal, tarçın ve pekmez geliyor. Her biri Pınar sütü daha da tatlandırıyor, gücüne güç katıyor.

1) Süt ve bal ikilisi

Vitamin, mineral ve aminoasit kaynağı olan bal; bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, yara ve enfeksiyonları iyileştiriyor, sindirimi kolaylaştırıyor, kabızlığı önlüyor, iştah açıyor, strese iyi geliyor, konsantrasyonu artırıyor…

Pınar Sütle karıştırılarak içildiğinde ise öksürüğe ve boğaz hastalıklarına karşı destek eleman olarak önemli bir rol oynuyor. 1 bardak Pınar süte 1 tatlı kaşığı bal karıştırarak içmek o kadar eski ve yararı kabul görmüş bir tedbir ki! Güne dinç başlamak, kansızlığa ve kabızlığa karşı durmak, sindirimi kolaylaştırmak, tok tutmak gibi pek çok faydası var. Lezzeti ise ayrı bir konu. Ancak balın değerini yitirmemesi adına kaynar süte değil ılık veya soğuk süte katılması öneriliyor.

2) Süt ve tarçın ikilisi

Manganez, demir ve kalsiyum kaynağı tarçının en önemli özelliklerinden biri kan şekerini dengelemesi. Bunun yanı sıra kolesterolü düşürmekten kalp hastalıklarına olumlu etkide bulunmaya, diş ağrısından ağız kokusuna, solunum yollarının tedavisinden anne sütünü artırmaya, sivilce ve siyah noktalardan gerginliği azaltıp sakinleştirmeye kadar o kadar çok faydası var ki!

Pınar Süt ve tarçın karışımından oluşan içecek de son derece değerli. Tatlı krizine yakalanan ama fazla kalori almak istemeyenlerin 1 bardak sütle 1 çay kaşığı tarçını karıştırıp içmeleri yeterli; tatlı krizi falan kalmıyor. Pınar Süt ve tarçın birlikteliğinin bir artısı da zayıflamaya güçlü bir katkıda bulunması. Yüksek kalsiyum içeriğine, tok tutma ve kan şekerini dengeleme özelliklerine sahip süt, tarçınla karıştırılınca bu etkilerini daha da artırıyor.

Balla ayrı, tarçınla ayrı lezzetli olan Pınar süt; ikisinin karışımıyla daha da tadına doyulmaz bir hale geliyor. Bir parantez açarak bal ve tarçın karışımının da kilo vermekten yüz bakımına kadar pek çok faydası olduğunu belirtelim. Kilo vermek için 1 çay kaşığı bal ile yarım çay kaşığı toz tarçını karıştırın, kahvaltı öncesinde ve akşam yatmadan yarım saat önce tüketin. Yüz bakımı için karışım miktarlarını artırarak yüzünüze sürün, hem maske hem de peeling yapmış olursunuz. Bu karışımın cilt enfeksiyonlarından soğuk algınlığına kadar etki alanında olan pek çok rahatsızlık daha var.

3) Süt ve pekmez ikilisi 

Bir başka mineral zengini besin olan pekmez; kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum, bakır ve magnezyumu bolca bünyesinde barındırıyor. Ayrıca B grubu vitaminlere de sahip. Enerji sağlıyor, demir eksikliğini gideriyor, mideyi, bağırsakları, böbrekleri kuvvetlendiriyor, kan dolaşımını rahatlatıyor, soğuğa karşı vücudun direncini artırıyor, bronşite iyi geliyor, kolesterolü düşürüp tansiyonu dengeliyor…

Pınar Sütle pekmezin birlikte tüketimi de son derece geleneksel bir yöntem. Bu iki besini karıştırdığımızda hem güçlerini birleştirmiş, hem de pek çok minerali bünyesinde barındıran pekmezi bir tatlandırıcı olarak kullanmış oluyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR