OKUL SONRASI ÇOCUĞUNUZLA YAPABİLECEĞİNİZ 5 EĞLENCELİ AKTİVİTE

OKUL SONRASI ÇOCUĞUNUZLA YAPABİLECEĞİNİZ 5 EĞLENCELİ AKTİVİTE

Çocuklarınızı sabah okula gönderirken biraz fazla uğraşıyor olabilirsiniz. Uyanmakta zorlanıyor, okula gitmemek için bahaneler üretebiliyor ya da zayıf noktanızı bulup sizi bir şekilde ikna etmeye çalışıyor olabilirler. Onlara dayanmak çok zor ama okula gitmeleri gerektiği de bir gerçek. Peki, bu sorunun çözümü için odaklanılması gereken doğru nokta neresi?

Okula severek gitmesi, onların çocukların gelişimi ve eğitim hayatı için çok önemli. Ancak severek yaptıkları şeylerde başarılı olacakları düşünülürse, onlara okulu sevdirmek için öncelikle “okula gitme”yi başka olumlu bir durumla ilişkilendirmek gerekir. Yani okula gitmek ve ardından gelen “sevilen aktivite” onun okula gitmeyi olumlamasını sağlayacaktır. Bunun için yapmanız gereken şey çok basit. Çocuğunuzla okul sonrası yapacağınız aktiviteler geliştirin ve bunu her gün ara vermeden uygulayın. Bu aktiviteler aynı zamanda çocuğunuzun;

-Kendine güvenmesini,

-Sosyal becerilerinin gelişmesini,

-Farklı kültürleri tanıma şansına erişmesini,

-Zaman yönetimini geliştirmesini sağlayacağını da unutmayın.

1. Herkes drama ile gününü anlatsın!

Kimse Oscarlık oyuncu değil ama drama hayatın içinde yer alması gereken, anlatım yeteneğini ve sosyal becerileri güçlendiren bir eğitim. Çocuğunuza okulda neler yaptığını anlattırmak için dramaya başvurabilirsiniz. Ancak siz de aynı şekilde gününüzü anlatırsanız çocuğunuz bu aktiviteden keyif alacaktır. Bu oyun sayesinde hem okulda yaşadıklarını çarpıtmadan anlatacak hem de ailesiyle kaliteli zaman geçirdiğini hissedecektir.

2. Güneş ihtiyacı

Çocukların D vitamini ihtiyacını gidermekte büyük rol oynayan güneşten faydalanmak için, okul sonrası dışarıda yapılabilecek aktivitelere başvurabilirsiniz. Mutlaka güneşin altında durmanıza gerek yok. Dışarıda 1-2 saat gölgede vakit geçirmeniz hem çocuğunuzun biriktirdiği devasa enerjiyi verimli kullanmasına hem D vitamini almasına hem de ebeveynleriyle eğlenceli vakit geçirmesine yarar.

3. Do It Yourself eğlencesi

Son zamanlarda ev dekorasyonunda sık sık karşımıza çıkan Do It Yourself, yani Kendin Yap tasarımları çocuklarınızla oyun haline getirebilirsiniz. Yapabileceğiniz en yaratıcı aktivitelerden olan Kendin Yap yöntemleriyle kullanılmayan mobilyaları onun için bir uzay gemisine veya mutfağa dönüştürme şansınız var. Bu aktivite ile çocuğunuz hem zamanı doğru kullanmayı öğrenecek hem de yaratıcılığı büyük ölçüde gelişecek. Her zaman çocuğunuzun hayal gücüne söz verin, harika işlerin ortaya çıkacağına emin olabilirsiniz.

4. Lego dünyası

Legolar çocukların zihinsel gelişiminde oldukça önemli rol oynuyorlar. Farklı fikirlerle onları cesaretlendirerek, okul sonrası lego aktivitesine başlayabilirsiniz. Her gün belirli bir süre Legolarla uğraşan çocuğunuzun problem çözmede ve yaratıcı davranmada çok daha başarılı olduğunu gözlemleyeceksiniz.

5. Bisiklet

Bisiklet üzerindeyken insan kendini dünyanın en özgür canlısı gibi hissediyor. Hem sizin için oldukça sağlıklı hem de çocuğunuz için birçok açıdan yararlı bir aktivite olacaktır. Televizyon veya bilgisayar oyunlarına bağımlı olmasını engellemek için de oldukça önemli. Ailesiyle yaptığı bu gezi ona merak etmeyi ve keşfetmeyi daha çok sevdireceği gibi fiziksel aktivite ihtiyacını da büyük ölçüde karşılayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR