BEBEĞİNİZE GÜVENLE YEDİREBİLECEĞİNİZ MEYVELER

BEBEĞİNİZE GÜVENLE YEDİREBİLECEĞİNİZ MEYVELER

Bebeklere katı gıdaya geçişle birlikte verilmesi gereken en önemli besin seçeneği meyvedir. Meyveler, açlığı bastıran ve sindirimi kolay olan besinler arasında yer aldıkları için ara ve ana öğünlerde bebeklere rahatlıkla yedirilebilir.

Bebeklere verilebilecek meyveler seçilirken sağlık açısından bazı noktalara dikkat etmekte fayda vardır. Özellikle ek gıdaya geçişin ilk aylarında basit, sindirimi kolay ve daha yumuşak türdeki meyvelerin seçilmesi, bebeğinizin besini kolayca tüketebilmesi açısından çok önemlidir. Meyve tüketiminde bir diğer göz önünde bulundurulması gereken husus ise hijyendir. Meyveler verilmeden önce, bebeğinizin sağlığı açısından bol ve ılık suda güzelce yıkanmalıdır.

1) 6. Aydan İtibaren Tüketilebilen Meyveler Nelerdir?

Kaşık mamasına ve ek gıda takviyelerine başlangıç yapılan 6. aydan itibaren meyve tüketimine başlanabilir. Elma, muz, armut, şeftali ve kayısı gibi meyveler, ezilmeye veya rendelenmeye uygun oldukları için birinci aşama döneminde tercih edilmeye son derece uygundur. Ancak verilecek olan meyveler, tazelik ve doğallık açısından içinde bulunulan mevsime uygun olarak seçilmelidir.

Yumuşak kıvama sahip olan birinci aşama meyveleri, direkt olarak kaşık yardımıyla veya püre şekline getirilerek yedirilebilir. Örneğin; ilk aylarda bir dilim elma ile hazırlayacağınız meyve püresi, bebeğiniz için besleyici değeri yüksek bir besin alternatifi oluşturacaktır. 3 günlük alışma kuralı uygulayarak bebeğinizin hangi meyveleri sevip sevemediğini tespit edebilir ve daha sonra bu meyveler ile lezzetli püreler hazırlayabilirsiniz.

2) 1 Yaşından Sonra Hangi Meyveler Verilmelidir?

Vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için bebeklerde meyve tüketiminin 1 yaş döneminden itibaren artırılması gerekir. Bebek gelişimsel açıdan bu evrede tüm meyve grubu besinlerini tüketebilecek düzeydedir. Meyveler püre halinde verilmekle beraber dilimler halinde de yedirilmeye çalışılabilir.

12. aydan sonra bebeğinize güvenle yedirebileceğiniz meyveler arasında; çilek, kivi, portakal, mandalina ve üzüm gibi posalı gıdalar yer alır. Lif değeri açısından zengin olan bu meyveler, özellikle bağırsak hareketlerini hızlandırmak adına büyük önem taşır. Bebek beslenmesi için gerekli olan meyveler, 1 yaş dönemi ve sonrasında farklı gıdalarla da harmanlanabilir. Muzlu pirinç unu muhallebisi, kuru meyveli yulaf ezmesi ve meyveli yoğurt, farklı gıdalarla zenginleştirerek hazırlayabileceğiniz pratik tariflere örnektir. 1 buçuk yaşın sonuna doğru ise mevsiminde toplanmış meyvelerle renkli ve hafif bir meyveli krep yapabilirsiniz. Dilerseniz, hazırladığınız pratik tariflerin veya meyveli krebin yanında çocuğunuza Pınar sade ve ballı çocuk sütü verebilirsiniz. Böylelikle sağlıklı bir yiyeceğin yanı sıra lezzetli bir içecek ile de fiziksel gelişimine destek olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR