OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARININ BESLENMESİ

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARININ BESLENMESİ

Okul Döneminde Çocuk Beslenmesi 👇🏻
Tüm çocuklarımızın sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmeleri okul çağında doğru beslenme alışkanlıkları kazandırılarak gerçekleşecektir.

Çocukların Günlük Alması Gereken Besinler

🥛 Süt ve Süt Ürünleri: Yeterli kalsiyum alımı için bütün çocukların başta iki bardak süt, peynir, yoğurt tüketmeleri sağlanmalıdır.
🍗 Et, Tavuk, Balık, Yumurta, Kuru baklagiller: Bir iki köfte kadar et, bir porsiyon kuru fasulye, mercimek ve nohut gibi kuru baklagiller, özellikle balık ve kırmızı et düzenli olarak tüketilmelidir.
🥔 Karbonhidrat: Sindirimi kolaylaştırdığı kabızlığı önlediği için yeterli miktarlarda buğday, yulaf, arpa, çavdar ve pirinç gibi tahıllar ve patates alınmalıdır.
🥦 Sebze ve Meyve: Yeterli miktarda tüketilmesi, sağlıklı bağırsak florasını geliştirdiği, kabızlığı, yüksek tansiyon ve obeziteyi önlediği için çok önemlidir.

Okul Çağı Çocuklarının Beslenmesinde;

–Öğün atlamamalı, günün en önemli öğünü olan kahvaltı mutlaka çocuğa sunulmalıdır. Kahvaltı yapmayan çocukların derslerdeki konsantrasyonlarının ve algılamalarının düşük, dikkat sürelerinin kısa olduğu, öğrenmede güçlük çektikleri gibi sorunlar saptanmıştır.
–Meyve, sebze ve protein içeren besinler her gün tüketilmelidir.
–Çocukların gün içinde yeterli su tüketimi özendirilmelidir.
–Aşırı tuz tüketimi önlenmelidir.
–Okul çağı çocuklarda kilo ve boy takipleri düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR