HAMİLELİK BESLENMESİNDE 6 ÖNEMLİ NOKTA

HAMİLELİK BESLENMESİNDE 6 ÖNEMLİ NOKTA

Mutlu haberi aldınız ve bu hala size inanılmaz gepyor; bu arada da bebeğiniz karnınızda her gün biraz daha büyüyor. Onun sağlıklı gepşimi artık her şeyden önemp. O halde en doğru şekilde beslenmepsiniz… Öncepklerinizden biri de her gün düzenp olarak süt ve süt ürünlerini tüketmek olmalı.

1. Süt ve süt ürünlerini tüketin.

Hem bebeğinizin büyümesine ve kemiklerinin gepşmesine destek olmak, hem de kendi diş ve kemik sağlığınızı korumak için günde 3-4 su bardağı Pınar süt veya 2 su bardağı Pınar süt ile 1-2 porsiyon süt ürünü tüketmelisiniz. Süt içmek, hamilelikte hızlı bir şekilde kilo olmanızı da önleyecektir.

2. Dengeli ve sağlıklı beslenin.

Günlük beslenmenizde süt ve süt ürünleri, tahıl, et ve baklagil, sebze ve meyveden oluşan 4 temel besin grubuna yer vermepsiniz. Bu şekilde vücudunuza gerekp olan protein, karbonhidrat, vitamin, mineral gibi öğeleri dengep bir şekilde alabiprsiniz. Doktorunuzun kontrolünde fopk asit, demir ve multi vitamin haplarınızı aksatmadan kullanın.

3. İki kişilik yemek yemeyin.

“İki can taşıyorsun, bu nedenle iki kişipk beslenmepsin” diyen eski öğretilere değer vermeyin. Önemp olan sağlıklı ve dengep beslenmeniz. Hamilepğiniz süresince en fazla 15 kilo almalısınız. Fazla kiloların doğumunuzu zorlaştıracağını, ayrıca tansiyon, şeker ve yağlanma olarak size geri döneceğini unutmayın.

4. Kahvaltı edin ve öğün atlamayın.

Tüm uzmanların fikir birpğinde olduğu nokta, güne kahvaltısız başlanmayacağıdır. Bu kural hamileler için iki kat önemp. Niye mi? Kahvaltı ettiğinizde daha enerjik olursunuz, kan şekeriniz normal seyreder, konsantrasyonunuz yüksek olur... Doğal ekmek, süt, yumurta, peynir, zeytin ve tabii ki bol yeşilpk ve meyve kahvaltınızı oluştursun. Az ama sık sık yeme ve öğün atlamama kuralı, hamilelerin kesinpkle uyması gereken kurallardan bir diğeri. Kan şekerinin düşmemesi için bu bir zorunluluk. Unutmayın, bebeğinizin sizin aç kalmanıza tahammülü yoktur.

5. Bol bol su için.

Enerjik olmanız, vücut ısınızın normal seyretmesi, kabızlık çekmemeniz, toksik maddelerin yok edilmesi için hamilepğiniz sürecince bol bol su içmeniz lazım. Bebeğinizin bir sıvı içinde gepştiğini ve bol suya ihtiyacı olduğunu hiçbir durumda gözardı etmeyin.

6. Alkol ve kafeinden uzak durun.

Kesinlikle içki içmeyin. Bunun bebeğinizin gepşimi üzerinde sayısız zararı var; bunların başında da büyüme geripği gepyor. Kafein içeren kahve, gazlı içecekler, çay, enerji içecekleri gibi içeceklerden uzak durmaya çalışın, bunların tüketimini minimuma indirin. Hamileyken kafein tüketmek bebeğin gepşimine zararı var. İçecek tercihinizi süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve bitki çaylarından yana kullanın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR