EVDE YAPILACAK OYUNLAR VE AKTİVİTELER

EVDE YAPILACAK OYUNLAR VE AKTİVİTELER

Okula devam eden çocukların ve henüz okulla tanışmamış miniklerin, boş zamanlarında ailesiyle birlikte çeşitli oyunlar ve oynaması, aile içi ilişkilerin gelişmesi açısından son derece yararlıdır. Çocuğunuzla olan iletişiminizi olumlu yönde etkileyecek oyunlar ve aktiviteler, iş hayatının getirdiği yorgunluk ve stresi üzerinizden atmanıza da yardım edebilir.

Ebeveynlerin Oyuna Dahil Olma Vakitleri Geldi

1) Küçüklerin el becerilerini artırırken hafızalarını geliştiren yapbozlar, boş zamanlarda uygulanabilecek aktivitelerden. Özellikle yapboz konusunda deneyimli çocuklar için alınabilecek birkaç yüzlük yapbozlar, çocukların ebeveynleriyle omuz omuza vererek tamamlayabilecekleri ürünlerdir. Çocuğunuzun daha önce yapboz deneyimi olmadıysa az sayıda ve daha çok sade çizimli modellere yönelmeniz uygun olur.

2) Köşe kapmaca ve körebe gibi çevre algısı arttıran oyunlar, çocuklarınızın sizinle olan iletişimini en üst düzeye çıkarır. Çocukların sevdikleri bu oyunları arkadaşlarının yanı sıra aileleriyle oynayabilmeleri, onlara bambaşka bir deneyim yaşatır.

3) Herhangi bir müzik aletini çalıyor olsanız da olmasanız da küçüklerle bir arada olduğunuz zamanlarda müzikle dolu eğlenceli aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz. Çocuklar için özel olarak üretilen müzik aletlerinin yanında, mutfak eşyalarını da kullanarak müzik yapabilir, hepinizin bildiği ortak şarkıları seslendirerek unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

4) Çocukların yaratıcılık duygusunu geliştirirken onların el ve göz koordinasyonunu geliştiren resim çizme aktivitesi, ailece gerçekleştirilebilecek aktivitelerin başında gelir. Yalnızca kağıt veya kartona değil, çocuk odalarının belirli bölümlerine yapılabilecek duvar çizimleri de, çocukların odalarını diledikleri gibi şekillendirebilmelerine imkan tanır.

5) Yemek ya da tatlı yapılacağı zaman, çocukları da sürece dahil edebilirsiniz. Mutfağın dağılmasından endişe etseniz bile onlara bir şans verin ve birlikte yemek ya da tatlı hazırlamanın tadını çıkarın. Ayrıca çocuklar, katkıda bulundukları yemekleri yeme konusunda daha isteklidir. Onların severek tüketmedikleri yemekleri birlikte yapmayı deneyin ve önceden yemedikleri bu yemekleri nasıl afiyetle yediklerine şahit olun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR