YÜRÜYÜŞ İNSANIN EN İYİ İLACIDIR

YÜRÜYÜŞ İNSANIN EN İYİ İLACIDIR

Tıbbın babası Hipokrat, “Yürüyüş insanın en iyi ilacıdır” demiş ve ne de güzel söylemiş. Yediden yetmişe herkesin yapabileceği bir spor olan yürüyüşün sağlığımızdan motivasyonumuza kadar öyle çok faydası var ki!

Enerjimize enerji katmak, kaslarımızdaki gerginliği atmak, kalbimizi korumak, kilo vermek, motivasyonumuzu yükseltmek, sakinleşmek ve rahatlamak için harika bir yöntem var desek, bunun adı da “yürüyüş yapmak” desek… Ne dersiniz? Basit gibi görünen yürüyüş, gerçekten de es geçilmemesi gereken bir spor ve mutluluk kaynağı… Bunlar özet bilgilerdi. Detayları ise şöyle…

1) Kuralları basittir ve ekonomiktir: 

Yürüyüş yapmak masrafsızdır. Tek ihtiyacınız, iyi bir yürüyüş ayakkabısıdır. Çok özel kuralları da yoktur; sık sık yapmak ve belirli bir tempoda yürümek yeterlidir. Ama yaş ve sağlık sorunları nedeniyle tempolu yürüyemiyorsanız da dert etmeyin; önemli olan düzenli bir şekilde bu egzersizi sürdürmenizdir. Örneğin her gün 30 dakika yürüyebilirsiniz veya haftada üç gün toplamda 150 dakika yürümeyi tercih edebilirsiniz. Bunlar dışında yürüyüşten önce ağır yemek yememeye, kalabalık yollardan kaçınmaya, mümkünse temiz havada ve doğada yürümeye, çok sıcak havalarda ve saatlerde yürüyüşe çıkmamaya, rahat giyinmeye, kışın soğuğa dayanıklı giysiler giymeye önem vermelisiniz.

2) Basittir: 

Yürüyüş, her an ve her yerde yapabileceğiniz bir spordur. Tek başınıza ya da bir-iki arkadaşınızla sözleşip sabah veya akşamları yürüyüşe çıkabilirsiniz. Aynı zamanda alışverişe, bir arkadaş buluşmasına giderken veya işten dönerken de uygun güzergahlarda rahatlıkla yapabilirsiniz yürüyüşü.

3) Sağlığınıza iyi gelir:

Oksijen alırsınız, kan dolaşımınız hızlanır, kan basıncınız düzenlenir, kalp ve damar sisteminiz güçlenir, felç ve tansiyon riskiniz azalır, kemikleriniz ve eklemleriniz kuvvet bulur. Bunlar dışında kemik erimesine set çekilir, sırt ağrıları azalır, kilolar kontrol altına alınır, sindirim kolaylaşır… Ve yaşlanma süreci gecikir.

4) Ruhunuza da iyi gelir:

Yürümek enerji verir, gerginliği alır, rahatlatır, sakinleştirir, depresyonu hafifletir, konsantrasyonu ve yaratıcılığı artırır, endorfin salgılatır. Bir nevi meditasyon etkisi yaratır ve olaylara bakış açınızı değiştirir.

5) İyi bir egzersizdir:

Yürüyüş yaparak koşmakla hemen hemen aynı oranda kalori yakabilirsiniz. Haftada 4 gün 45 dakika yürüyüş yapmak, diyet yapmasanız dahi size 8 kg’a kadar kilo verdirebilir.

6) Uyumaya yardımcıdır:

Hentbol, basketbol, jimnastik, tenis, kayak, golf ve bowling gibi birçok spor dalına kıyasla yürüyüş, uykuya dalma konusunda daha büyük bir yardımcıdır.

7) Güvenlidir:

Yürüyüş, en güvenli sportif etkinliklerinden biridir.

8) Yaşa bağlı değildir:

Yürüyüşü, yediden yetmişe her yaş grubundan insan ömrünün her aşamasında rahatlıkla yapabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR