SÜT İLE KİLO VERMEK DAHA KOLAY

SÜT İLE KİLO VERMEK DAHA KOLAY

Sağlığımıza sayısız faydası olan süt, üstümüze yapışan kilolarla savaşımızda da en büyük yardımcımız, çünkü sütün içeriğinde bulunan kalsiyumun zayıflatıcı bir etkisi var. Günde 2-3 bardak süt içerek kilolara veda edebilir, özellikle karın bölgesindeki yağlardan kurtulabiliriz.

Süt, bebeklikten yaşlılığa kadar olan tüm yaşam serüvenimize kalite katıyor ve en önemli besin öğelerinden biri olma özelliğini başka hiçbir gıdaya kaptırmıyor. Sütün üstün yararlarının yanı sıra bomba gibi bir etkisi daha var: Zayıflatmak. Üstelik tok kalarak, kiloyu daha çok yağ kitlesinden vererek ve bel-göbek yağlarından kurtularak…Süt, günde 2-3 bardak olmak üzere bir ay boyunca tüketildiğinde 2 ila 4 kilo arasında yağ kaybı sağlıyor.

PEKİ AMA NASIL?

Sütün zayıflatma fonksiyonunda bir numaralı kahraman kalsiyum. Kalsiyum bu başarıyı şöyle gerçekleştiriyor: Vücudumuzun sentezlediği kalsitriol denilen hormon düzeyini dengeliyor ve yağların depolanmasını azaltıyor. Bir bardak süt, en az 4 saat tok tutuyor. Süt kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlıyor ve uzun süre doygunluk hissettiriyor. Mideye indiğinde yarı katı bir yiyecek olarak algılanıyor; bu da tokluk hissini artırıyor. Sütün sıcak içilmesi ise midenin boşalma süresini uzatıyor.   Kan şekeri yüksek karbonhidrat tüketimi, yetersiz protein ve kalsiyum alımı nedeniyle ani olarak düşüp yükselebiliyor. Bu dalgalanmalar nedeniyle karın çevresinde yağlanmalar oluşabiliyor. Süt tam bu noktada devreye giriyor; kan şekeri dengesini ve yeterli kalsiyumla protein alımını sağlıyor. Sonuç olarak yağlar yavaş yavaş erimeye başlıyor. Sütün içindeki laktoz (süt şekeri), sütün yanında başka hiçbir şey yemesek dahi vücudumuza gerekli olan enerjiyi sağlıyor. Sütün toz tarçın katılarak veya bir adet tarçın çubuk atılarak içilmesi ise kilo verme işlemine artı bir değer katıyor, çünkü tarçının açlık ve tokluk şekerini dengeye sokma gibi bir özelliği var. Günde toplam 1 çay kaşığı tarçın kullanımı son derece yararlı. Az yağlı süt ürünlerinin tüketimi, kilo verme etkisini artırıyor; çünkü kalsiyum oranı değişmiyor ama kalori alımı azalıyor. Yemeklerden önce içilen süt, iştahı azaltıyor ve öğünlerde daha az yemek tüketilmesine yol açıyor. Sütün ayrıca kan şekerinin düştüğü ikindide ve gece yatmadan 2 saat önce içilmesi öneriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR