EMZİREN ANNELERİN BESLENME DÜZENİ

EMZİREN ANNELERİN BESLENME DÜZENİ

Emziren annenin hem kendisinin hem bebeğinin ihtiyaçlarını karşılamak ve süt verimini korumak adına az ve sık beslenmesi, 5 temel besin grubunu her öğünde dengeli biçimde tüketmesi gerekir.

Aysen Arıcan Öz – Uzman Diyetisyen

Annenin, emzirme döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmesi kendisi, bebeği ve süt verimi açısından son derece önemlidir. Anne bu şekilde bir yandan kendi fizyolojik ihtiyaçlarını giderip vücudundaki besin öğelerinin yedeğini dengede tutar, öte yandan da hem bebeğinin normal büyümesini hem de sütünün gerekli tüm enerji ve besin öğelerini tam olarak karşılayabilmesini sağlar. Emzirme dönemindeki enerji ve besin öğeleri ihtiyacı, hamilelik dönemine göre daha fazladır. Ama anne zaten hamileliği süresince iyi beslenmişse, emzirme döneminin ihtiyaçlarını kısmen karşılayabilecek depoya sahiptir.

Bu aşamada bir önemli noktaya daha vurgu yapmamız lazım: “Emziren kadın iki kişilik yemelidir, ne kadar çok yerse sütü de o kadar çok olur” inancı doğru değildir. Emziren kadının enerji ve besin ihtiyacı fazladır ama bunun karşılığı iki kişilik yemek değildir.

NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Emziren anne, günde 6 öğün az ve sık beslenmelidir. Her öğünde 5 temel besin grubundan (et, süt, sebze-meyve, tahıl, yağ) besinleri yeteri kadar ve dengeli olarak tüketmelidir. Besin grupları 6 öğüne eşit olarak paylaştırılmalıdır. Örneğin sabah 5, öğlen 2 dilim ekmek yiyip akşam hiç ekmek veya tahıl grubundan besin tüketmemek doğru değildir; bu durum kan şekerinin dalgalanmasına ve gece atıştırmalarına sebep olabilir. Sindirim sistemini çok yormamalı ve enerji ihtiyacını harcadıkça karşılamalıdır; anne sütü yapımı için bu şarttır.

EMZİREN ANNELER İÇİN GÜNLÜK ORTALAMA BESİN MİKTARI TABLOSU

Besin Grubu

Miktar

Süt, yoğurt

3-4 su bardağı

Peynir

2 dilim (60 gr)

Et, tavuk, balık

3-4 porsiyon

Yumurta

1 adet

Sebze

2-3 porsiyon

Meyve

4-5 porsiyon

Ekmek

6-7 ince dilim

Diğer tahıllar

2-3 porsiyon

Yağ (zeytinyağı, sıvı yağlar)

1 tatlı kaşığı

*Bu tablo öneri niteliğindedir, çünkü her bireyin ihtiyaçları farklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR