HAMİLEYKEN ÇOK GÜZELSİNİZ!

HAMİLEYKEN ÇOK GÜZELSİNİZ!

Yaşamınızda yapacağınız ufak tefek değişikliklerle hamileyken de bakımlı olmanız o kadar kolay ki! Her konuda olduğu gibi bunda da biraz özen yeterli olacaktır.

En başından kabul etmeliyiz ki hamilelik döneminde vücudumuzda, cildimizde ve psikolojimizde pek çok değişiklik oluyor. Karnımızda bir bebek büyütürken bunun olması da çok normal zaten. Bize düşen duruma uyum sağlamak, güzellik ve bakımımızdan taviz vermemek, gerekli durumlarda destek almak ve tabii ki bu olağanüstü dönemin mutluluğunu sonuna kadar çıkarmak olmalı.

1) Hamile olmak şık olmaya engel değil. 

Hamileliğin dördüncü ayından itibaren çoğu anne adayı giysilerinin içine sığamamayı başlıyor ve kısa süreliğine de olsa yeni bir gardırop oluşturma çabası ortaya çıkıyor. Bu özel dönemi birbirinden trendy hamile giysileriyle geçirmenin keyfi ise bambaşka. Bel kısmı lastikli ve ay ay genişletilebilen etek ve pantolonlar, hamile taytları ve tişörtleri, dökümlü ve rahat kesimli elbiseler bu dönemin olmazsa olmazları… Bu dönemde kendi tarzımızı büyüyen karnımızla örtüştürebilir, üstelik modanın gerisinde kalmamayı da rahatlıkla başarabiliriz. Özetle hamile olmak, kesinlikle şık giyinmeye engel değil.

2) Güzel bir cilt için süt için. 

Bu özel dönemde güzellik ve bakım konuları da önemli. Anne adaylarının formlarını korumak, daha rahat bir doğum gerçekleştirmek, kendilerini daha dinç ve fit hissetmek için doktorlarının uygun gördüğü fiziksel aktiviteleri yapmaları ve bol bol da yürümeleri gerekir. Kullanmakta oldukları bakım kremlerine ek olarak hamileliğe özel çatlak önleyici ve cildi yumuşatıcı vücut kremlerini de günlük bakım listelerine ekleyebilirler. Doğal olarak beslenmeye de çok dikkat edilmeli ve süt içilmeli, ama bu arada sütün cilde yapacağı katkılar es geçilmemeli. Süt içerek cildimizin daha güzel, parlak, canlı ve nemli olmasını sağlayabiliriz. Hamilelik süresince “gebelik maskesi” denilen cilt rengi değişiklikleri, sivilcelerin ve benlerin artması, ciltte örümcek tarzı kızarıklıklar oluşması gibi pek çok cilt problemi ortaya çıkabilir. Bunların giderilme yollarıyla ilgili uzman desteği almak önemlidir.

Güzellik ve bakım konusunda hamileliğimiz boyunca yapmamamız gereken şeyler de var. Örneğin hamileliğin özellikle ilk üç ayında bebek üzerinde toksik etkilere yol açabileceği için saç boyatmaktan kaçınılması lazım. Bu dönem için önerilmeyen diğer ürünler ise akne ilaçları ve anti-aging kremler.

3) Mutluluğa endişeler de eşlik edebilir. 

Hamilelik dönemimiz bize mutluluğun yanı sıra pek çok endişenin de katılabildiği bir dönemdir. Bebeğimizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesiyle, doğumun nasıl olacağıyla, doğum sonrasıyla, tekrar adapte olunması gereken çalışma hayatıyla ilgili pek çok endişe bizi bu dönemde kıskıvrak yakalayabilir. Bilmemiz gereken şey, tüm bu endişelerin normal olduğudur. Ancak endişeler hayatımızı etkilemeye başlıyor ve hatta hayatımıza sekte vuruyorsa, bizi mutsuzluğa sürüklüyorsa bir uzmandan destek almamız gerektiğini de unutmamalıyız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR