YOGA YAPMAK İÇİN 7 SEBEP

YOGA YAPMAK İÇİN 7 SEBEP

Zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlık üzerine çok olumlu katkıları olduğu kabul edilen yoga yapmak için aslında çok fazla sebep var. Biz bunlardan 7 tanesini sizin için bir araya getirdik. 1 bardak Pınar Süt eşliğinde sizi bu sağlıklı okumaya davet ediyoruz.

Bütünleşme ve birleşme anlamına gelen yoga, bir egzersiz değil bir öğretidir aslında. Size kim olduğunuzu hatırlatır. Sürekli yapıldığında vücudunuza özel bir duruş, içinize huzur, beyninize olumlu bakış açısı katar…

1. Stresi azaltır ve iç huzuru sağlar.

Yoga yaparak iç huzuruna ve dinginliğe kavuşur, hayata daha iyimser ve umutla bakarsınız. Yoga rahatlatır ve daha stressiz bir hayatın kapısını aralar.

2. Kendinize güveninizi artırır.

Yoga yaparak daha kararlı, uyumlu, olumlu ve kendine güvenli olursunuz. Bu duruşunuzun özel hayatınızın yanı sıra okul ve iş hayatında da çok olumlu etkileri vardır.

3. Hafızayı güçlendirir ve zihninizi açar.

Konsantrasyon üzerine çok olumlu katkıları olan yoga hem refleksleri geliştirir hem de hafızayı güçlendirir. Düzenli olarak meditasyon yapmak zihninizi açar, aynı zamanda zihinsel rahatlamaya ulaşmanızı sağlar.

4. Esnekleştirir ve güçlendirir.

Yoga yaparken bedeninizdeki tüm kasları kullanırsınız, bu da kasların esnemesini, gevşemesini, uzamasını ve güçlenmesini sağlar. Enerjinizi, gücünüzü ve dayanıklılığınızı artırır. İskelet sisteminize ve ağrılarınıza destek olur. Yorgunluğunuz ise uçup gider.

5. Nefesinizi açar.

Yoga yaparken daha iyi ve daha doğru nefes alıp vermeyi öğrenirsiniz. Doğru nefes almak ise ciğerlerinize iyi gelir, solunumunuzu dengeler, kaslarınızı açar, kalbinizin ritmini düzenler, vücudunuzu rahatlatır.

6. Bağışıklığınızı güçlendirir.

Kan basıncının normal seviyede olmasından sindirim sisteminin düzenli çalışmasına, toksinlerin atılmasından bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar yoganın bedenin genel sağlığı üzerine de son derece olumlu katkıları var.

7. Kilonuzu kontrol edebilmenizi sağlar.

Yoga bir zayıflama aracı değildir ancak düzenli olarak yoga yaparsanız daha doğru beslenmeyi öğrenir ve kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz. Yoganın yağ yakımına da destek olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR