İŞ MOTİVASYONUNUZU ARTIRIN

İŞ MOTİVASYONUNUZU ARTIRIN

İş yerinde stresten uzak, motivasyona yakın durmanızı sağlayacak 10 öneriyi sizler için bir araya topladık.

İş yaşamında olup da stresli olmayanımız yok gibi. Her ne kadar işimizi severek yapsak da kotalar, son teslim tarihi dün olan işler, satış baskısı, dönem sonu telaşı, hafta kapanışı derken zaman zaman artan stres, motivasyonların düşmesine yol açabiliyor. Motivasyonu yüksek tutmanın birinci kuralı elbette sevdiğin işi yapmak. Hatta o sık kullanılan deyişle “işini o kadar sev ki hobin haline gelsin!”Ama bazen denklem bu kadar kolay kurulamayabiliyor. İşte, iş yerinde stresten uzak, motivasyona yakın durmanızı sağlayacak basit ama etkili 10 öneriyi sizler için bir araya topladık…

1. Motive olmak için motive edin

Mutluluğun yolu mutlu etmekten geçer, denir hani. Aynı onun gibi. Pozisyonunuz hiç fark etmez. Her seviyedeki çalışan kendi işinin lideri olabilir. Lider; kendi grubu için motivasyon oluşturabilen, belirlediği heyecanı uyandıran, net hedefler doğrultusunda grubunu arzu ve disiplinle yönlendirebilen kişidir. Kendinizi motive etmek için işe çevrenizdekilerden başlayın.

2. En kötü plan, plansızlıktan iyidir

Bir akşam öncesinden işle ilgili hazırlıklarınızı tamamlayın, notlarınızı temize çekin, önceliklerinizi belirleyin ve bunları yapmanızı engelleyen “daha az önemli” işlerinizi eleyin. Kendinize hedefler ve ödüller vaat edin.

3. Soluk soluğa çalışmayın!

Nefes almak önemlidir. Gün içinde kendinize, mutlaka minik molalar yaratın. Bu molalarda iş konuşmayın, mümkünse düşünmeyin bile. Gün içinde kaybettiğiniz enerjiyi geri kazandıracak besinler alın; soğuk bir bardak süt için, meyve tüketin veya çikolatalı bir sütle kendinizi ödüllendirin.

4. Ofis dekorasyonunuza renk katın

Size canlılık verecek nesnelerle odanızı veya çalışma alanınızı süslemek size iyi gelecektir. Birkaç canlı çiçek, sevdiklerinizin fotoğrafları, özel tasarımlı defterler, kalemler ve çeşitli masaüstü aksesuarlarıyla çalışma alanınıza hareket katın.

5. Hareketli olun, iyi beslenin

Hareketli bir yaşam şeklinin beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği bilimsel bir gerçek. Asansör yerine merdiven kullanmak, masa başı ofis egzersizleri yapmak, bir durak önce - sonra inip ya da arabayı biraz uzağa park edip yürümek gibi pratik çözümler hayata geçirilebilir. Doğru beslenmek de çalışma motivasyonunuzu olumlu etkiler. Öğünlerini ve ara öğünleri atlamayın. Bir bardak süt içmenin bile çalışma konsantrasyonunuza yapacağı sayısız katkı var.

6. Çalışma arkadaşlarınızla gerçekten arkadaş olun

Çalışma arkadaşlarınızla iş dışında da görüşerek sohbet ve paylaşım olanaklarınızı artırın. Böylelikle iş yerine geldiğinizde görmekten hoşnutluk duyduğunuz arkadaşlarınız olsun. Öğle araları ve molaları birlikte değerlendirerek iş gününüze özel anlamlar da katın.

7. Dedikodu ve negatif konuşmalardan uzak durun

Arkadaş çevrenizde iş yaşamının zorluklarını konu alan negatif sohbetlerden, örneğin “bu sıcakta işe gidilir mi” serzenişlerini dinlemekten uzak durun. Dedikodudan da…

8. Rehavet ve miskinlikle mücadele eylem planı oluşturun

Kar tatili olması için dua eder ya da pazartesi sendromundan sık sık şikayet eder hale geldiyseniz, işe odaklanmakta sorun yaşıyorsanız bu durumun kendiliğinden geçmesini beklemeyin. Nasıl atlatabileceğinize dair kafa yorun. Bulduğunuz çözümleri yazılı bir plana aktarın. Bu sizin kendiniz için oluşturduğunuz motivasyon reçetesi olsun.

9. İşinizle ilgili yenilikleri keşfedin

Yenilik güzeldir. İşinize ne gibi yenilikler katabileceğinizi bir düşünün. Hatta bunun için araştırmalar yapın, kurs ve seminerlere gidin, topluluklara katılın. Böylelikle işinize heyecan verici bir yenilik katarak kendi motivasyonunuza da önemli bir katkı sağlayabilirsiniz. İşinizi nasıl daha iyi yapabileceğinize dair araştırma heyecanınızı sürekli canlı tutun.

10. İşsizlik sorununu unutmayın

Çalışmanın, kazanmanın, üretmenin hazzını hatırlayın. Bir işiniz olduğu için şükretmeyi ihmal etmeyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR