PAKETLİ SÜTLERİN GÜVENİLİRLİĞİ

PAKETLİ SÜTLERİN GÜVENİLİRLİĞİ

Süt ve süt ürünleri her öğünde almamız gereken 4 temel besin grubundan biridir. Kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri başta olmak üzere önemli mikro ve makro besin öğelerini içerir.
Özellikle kemik sağlığı için gerekli kalsiyum süt grubu besinler tüketilmeden sağlanamaz. Büyüme ve gelişme başta olmak üzere genç, yetişkin, gebelik, emziklilik ve yaşlılık gibi yaşamın birçok özel döneminde, kronik hastalıkların tedavisinde, sporcu sağlığında kısaca yaşam her evresinde olmazsa olmazdır.
Hepimizin bildiği gibi gıda endüstrisinde güvenli süt elde etmek için besin değerindeki değişikliği en aza indirerek pastörizasyon ve UHT yöntemleri uygulanmaktadır. Burada asıl amaç çiğ süte ısıl işlem uygulanarak içindeki zararlı patojen mikroorganizmaları yok etmek ve sütün raf ömrünü uzatmaktır.
Bizlerin gıda güvenliğimiz açısından soğuk koşullarda fabrikalara ulaşmış, kalite testleri yapılmış, ayrıştırıcılarda temizlenmiş, kontrollü koşullarda sterilize edilmiş, steril kutulara asemptik koşullarda ambalajlanmış paketli sütleri tercih etmesi önemlidir.
–Pastörize süt yararlı mikroorganizmaları içermektedir. Yüksek ısıl işlem kanserojen kimyasalların oranını azaltmaktadır.
–Ülkemizde anemi oldukça yaygındır ve yetersiz besin alımına bağlı olarak vitamin mineral eksiklikleri görülmektedir. Özellikle paketli sütler proses açısından buna uygunluk göstererek sağlığımıza katkıda bulunur.
–Ayrıca kutularının özelliği nedeniyle de kapalı ambalajdaki süte dışardan da mikroorganizma girişi olası değildir. Yine sütü; ısı ve ışık ve havanın olumsuz etkilerine karşı korumaktadır. Böylece bozulmaya neden olan bakterilerin işlem sayesinde yok edilmesi ve ambalaj sayesinde dışardan girişinin önlenmesi sonucunda sütümüz uzun ömürlü olur.
–Süte kimyasalları katmak dünyanın neresinde olursa olsun yasaklanmıştır. Paketli sütlerde hiçbir katkı ve koruyucu madde yoktur.
Sağlıkla kalın😊

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR