KEFİRİN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

KEFİRİN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

“Bütün hastalıklar bağırsaktan başlar, bağırsak hasta ise vücudun geri kalanı hastadır.“ Aslında tüm hikaye bu…

Herkese merhabalar, cümlelerime Hipokrat’ın sözleri ile başlıyorum çünkü bağırsakalarımızın sağlığının; hastalıkların tedavisinde, güçlü bir bağışıklıklığın oluşmasında, kanserden koruyucu etkide, sinir sisteminin düzenli çalışması gibi daha birçok sistem ile birebir ilişkili olduğunun kanıtlandığı bir süreçteyiz.

Sindirim sistemimiz üzerindeki mikrobiyomumuzda bulunan bakterilere iyi bakmalı onları arttırabilmek için prebiyotik ve probiyotik etki gösteren besinlere soframızda yer açmalıyız.

İşte bu noktada kefir ulaşılabilir, hazmı kolay, doğal, az maliyetli, ferahlatıcı, hafif ekşimtrak lezzeti ile fermente özellik gösteren kıymetli bir süt ürünüdür.

B1, B2, B12, folik asit, A, D, C ve K vitaminince zengin olan kefir; kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi önemli minerallerden zengin olup sindirilebilen protein özellik gösterir. Ayrıca;
–Antiinflamatuar özelliği ile vücuttaki iltihabın oluşmasını engeller vücuda antioksidan etki sağlayarak serbest radikallerin oluşmasını engeller. Böylelikle hem hastalıkların oluşması engellenir hem yaşlanmayı geciktirir.
–Antifungal özelliği sayesinde de kanserle savaşır.
–Kefirde bulunan lactobasillus türlerinin karaciğerde kolesterol seviyesini düşürdüğü gösterilmiştir. Ayrıca trigliserit ve kolesterol türevlerini özellikle LDL kolesterolün düşürülmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.
–Kefirde bulunan probiyotikler metabolizmanın çalışmasına ve bu özelliği ile zayıflamaya yardımcıdır.
–Kandaki glikoz seviyesini düşürerek glisemik düzeye olumlu etkisi sayesinde diyabet hastalarında ve insülin direncinde normoglisemiyi düzenler.
–Laktoz İntoleransında ideal bir içecektir. Hem ishal hem kabızlığın tedavisinde yardımcıdır.
–Kefirin depresyonu azaltıcı ve sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır. İçeriğindeki Triptofan, Mg, Ca içeriğinin yüksek olması bunda etkendir.
–Sporcu beslenmesinde kefirin içeriğinde bulunan B vitaminlerinin enerji verici özelliğini belirtmek gerekmektedir. Antrenman sırasında enerji karşılanması sonrasında toparlanmaya yardımcı aminoasit asitlerce zengindir.
–Bağırsak geçirgenliğini azaltarak gıda allerjisinin gelişmesini önler.

Sayabileceğimiz daha birçok sağlığa katkısını burada bölerek alışveriş listenizde her daim bulunmasını sizlere bir kez daha hatırlatmak istiyorum.
Ayrıca tadını renklendirmek amaçlı; muz, elma, armut, kivi ve ananas gibi meyveler ile smoothie yaparak afiyetle içebilirsiniz.
Özellikle spor yapanlar, meyve ile soda karışımını denemeniz tavsiyem👊👌

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR