ÇOCUKLAR VE MUTFAKTA OLABİLECEK KAZALAR

ÇOCUKLAR VE MUTFAKTA OLABİLECEK KAZALAR

1) Fırın ve ocaklar yanıklara neden olabilir

Çocuğunuz fırına veya ocağa doğrudan dokunarak elini yakabilir. Ocak üstünde kaynayan su, çay ve çorba gibi yemekler üzerine dökülüp yüzünde ve vücudunda yanıklara neden olabilir.

Ne yapmalı?: Tava ve tencerelerin kulplarını dışa değil içe doğru çevirin ki, onlara kolayca ulaşamasın. Ocağın daha çok arka gözlerini kullanın. Ocağın ve fırının yakınında sandalye ve tabure gibi çocuğunuzun üzerine çıkabileceği eşyalar bulundurmayın.

2) Lavabo ve lavabo altına dikkat edin

İçi su dolu lavabo ve kaplar çocukların boğulmasına sebebiyet verebilir. Plastik poşetler nefes almasını engelleyebilir. Deterjan, lavabo aç, boya, tiner gibi ürünler zehirlenme ve kimyasal yanıklara yol açabilir.

Ne yapmalı?: Lavabonuzu ve su dolu kaplarınızı işiniz biter bitmez boşaltın. Zehirlenmeye yol açabilecek her tür ürünü ve plastik poşetleri çocuğunuzun ulaşamayacağı yerlere kaldırın veya dolaplarınıza çocuk kilidi takın. Zehirlenme halinde hemen 114-Zehirlenme Hattı’nı arayın.

3) Çekmece ve dolaplar tehlikelere davetiye çıkarabilir

Metal bıçak, çatal, kaşık gibi ürünlerle çocuğunuz kendisini yaralayabilir. Dolap içlerindeki cam eşyaları kırabilir, elini veya vücudunun herhangi bir yerini kesebilir.

Ne yapmalı?: Bu tür mutfak ürünlerini, çocuğunuzun kolaylıkla ulaşabileceği alt dolaplarda ve çekmecelerde değil üst dolaplarda muhafaza edin veya dolaplarınıza çocuk kilidi taktırın.

4) Sert kuru gıdalar da riskli

Özellikle nohut, mercimek, pirinç gibi küçük ve sert kuru gıdalar çocukların boğulmasına neden olabilir.

Ne yapmalı?: Bu tür gıdaları çocuğunuzun ulaşamayacağı yerlerde bulundurun.

5) Buzdolabı mıknatıslarındaki tehlike

Buzdolabınızı süsleyen birbirinden neşeli seramik ve cam mıknatıslar da çocuğunuzun boğulmasına veya kendini yaralamasına yol açabilir.

Ne yapmalı?: Seramik ve camdan yapılmış mıknatısları dolabınızın üst bölümüne yerleştirin veya tamamen ortadan kaldırın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR