ÇOCUKLUKLARDA EN SIK GÖRÜLEN HASTALIK: NEZLE

ÇOCUKLUKLARDA EN SIK GÖRÜLEN HASTALIK: NEZLE

1) Nezlenin belirtileri nelerdir?

Nezle belirtileri; burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ses kısıklığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kırgınlık, ateş ve öksürüktür.

nezlenin-belirtileri-nelerdir.jpg

2) Yaş aralığı ve görülme sıklığı nedir?

Nezle, en çok 2-6 yaş arasındaki çocuklarda görülmektedir. Bir çocuğun ayda bir nezle olması olağandır. Hastalık süresi 3-4 haftadır, bu süreç bazen nezlenin aylarca devam ediyormuş gibi algılanmasına yol açabilir.

yas-araligi-ve-gorulme-sikligi-nedir.jpg

3) Tedavisi nasıl yapılır?

6 yaşa kadar nezle ilaçları kullanılması önerilmemektedir. Çünkü iyileşmeye yönelik belirgin bir fark yaratmamakla birlikte ilaçların olası yan etkileri bulunmaktadır. Serum fizyolojik, tuzlu su ya da buhar banyosuyla çocuğunuzun burnunu temiz tutabilir, tıkanıklığı engelleyerek daha rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun bol sıvı tükettiğinden emin olun.

tedavisi-nasil-yapilir.jpg

4) Hangi durumlarda tekrar doktor kontrolüne gidilmelidir?

Solunum sıkıntısı (hırıltılı nefes alma), 72 saati geçen ateş (genel durum bozukluğu), 2 hafta geçmesine rağmen iyileşme göstermeyen veya kötüleşen öksürükle karşılaşıldığında doktor kontrolüne gidilmesinde fayda var. Bunların dışında ebeveynleri endişelendiren herhangi bir durumda doktor kontrolüne tekrar gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR