SAĞLIK KAYNAĞI OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİ

SAĞLIK KAYNAĞI OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİ

Omega-3 yağ asitleri nedir?

Omega-3 yağ asitlerini“çoklu doymamış yağ asitleri” olarak tanımlayabiliriz. Vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirmesi için çok gerekli olanve vücudumuz tarafından üretilemeyen Omega-3 yağ asitlerini sadece besinler ve besin takviyeleri aracılığıyla alabiliriz. 3 cinsi vardır: ALA (Alfa-linolenikacit), DHA (Dokosaheksaenoik asit) ve EPA (Eikosapentaeonik asit).

 

omega-3-yag-asitleri-nedir.jpg

Faydaları nelerdir?

Omega-3 yağ asitleribeynin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturur ve beyin gelişimini büyük ölçüde etkiler, retina gelişimine katkıda bulunur, erken doğum riskini azaltır, okul çağındaki çocukların analitik becerilerini destekler…Yetişkinlikte kalp-damar sistemi hastalıklarına yakalanma ve fazla kilo alma olasılığını azaltır. Doğum sonrası depresyon, yüksek tansiyon, eklem iltihabı, kemik erimesi ve astım da iyi geldiği diğer rahatsızlıklardandır.

 

omega-3-yag-asitleri-faydalari-nelerdir.jpg

Nelerde bulunur?

Omega-3 yağ asitleri en çok balıkta (özellikle ton, uskumru, somon, sardalye) bulunur. Bu nedenle çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren balık yeme alışkanlığı kazandırmalıyız. Bunun dışında balık yağı, keten tohumu, soya, ceviz, kabak çekirdeği, ıspanak, karanfil ve kekik de Omega-3 kaynağıdır.

omega-3-yag-asitleri-nelerde-bulunur.jpg

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR