UYKU ARKADAŞI SEÇİMİ NASIL YAPILMALI?

UYKU ARKADAŞI SEÇİMİ NASIL YAPILMALI?

Çocukların kendi kendilerine uykuya dalmasını kolaylaştıran nesnelere genel olarak “uyku arkadaşı” denildiğini duymuşsunuzdur. Uyku arkadaşı olarak yumuşak ve yıkanabilir herhangi bir nesne seçilebilse de, uygun oyuncaklar, hem annelerin, hem de çocukların favorileridir. Kendilerine uykuyu çağrıştıran bu nesnelere sarılarak, dokunarak, hatta koklayarak kendi kendine uykuya dalan çocuğunuzun mutluluğu sizi de mutlu edecektir. Bunun için tavsiye edilen doğru zaman, dördüncü aydan itibarendir. 6 aydan sonra çocuğunuz uyku arkadaşına oldukça yakın olacak, yatağında onunla birlikte huzur içinde uykuya dalacaktır.

1) Uyku Arkadaşı Seçmenin İpuçları

Uyku arkadaşı seçerken yumuşak olmasına, bebeğinizin küçük elleriyle tutacak büyüklükte olmasına dikkat etmelisiniz. Uyku arkadaşı olarak seçtiğiniz kocaman bir ayıcığı kavrayamayan bebeğiniz sakinleşip huzur içinde uykuya dalmak yerine çok daha huzursuz olabilir. Seçeceğiniz uyku arkadaşı tek parça yerine, onun o minicik parmaklarıyla dokunup oynayabileceği kol, bacak, kulak gibi parçalar içerirse, bebeğiniz uyku arkadaşını daha çok sever. Elbette ona zarar verecek, kolay kopan parçalar bu nesnede yer almamalı. Güvenle oynayabileceği kalitede bir oyuncak seçmelisiniz. Çocuklar bez arkadaşları daha çok tercih ederler. Seçeceğiniz oyuncağın hijyenik ve doğal bir bezden yapılmış olmasına, kolay yıkanabilir olmasına da dikkat etmelisiniz. Çünkü uyku arkadaşı bebeğinizin hep yakınında, hep yatağında yer alacak. Çok tüylü oyuncaklar, tehlikeli olabileceği için uyku arkadaşı olarak önerilmez. En doğru seçim, bezden yapılmış bebekler ya da sevimli hayvan figürleridir.

2) Uyku Arkadaşı İhtiyacını Anlamak

Sadece yeni doğan çocuklar değil, yürümeye başlamış olanlar da uykuya dalmakta zorlanabilirler. 4 aylıkken bebeğinize uyku arkadaşı almadıysanız, geç kalmış sayılmazsınız. Anne babasının odasından kendi odasına geçen, hatta gündüzleri kreşe giden çocuklarınızın da uykuya dalarken kendilerini daha huzurlu ve güvende hissetmeleri için uyku arkadaşından yararlanabilirsiniz. Doğal malzemelerden üretilmiş, hiçbir kimyasal ve toksik madde içermeyen, yumuşak oyuncaklar bir kaç aylık yeni doğmuş bebekler için güvenli olsa da, 4 aylıktan küçük bebeklerin yüzüne bu tür nesnelerin yaklaştırılması tavsiye edilmez. Her ne kadar uykuya dalmasına yardımcı olsa da, uyku arkadaşı olarak seçtiğiniz oyuncakların bir dadı olmadığını aklınızdan çıkarmamalısınız. Dolayısıyla uykuya dalmış olsa da bebeğinizi uzun süre denetimsiz bırakmamalısınız. Çünkü, insan dokunuşu, dikkati ve sevgisinin yerini hiç bir şey tutamaz.

Bildiğiniz üzere bebeklerde önce görme, sonra da tutma yetenekleri gelişir. Uykuya dalarken bir şeyi tutmak, onlara güven hissi verir. Uyku arkadaşı, ona bu konuda destek olacaktır. Başlarda siz bebeğinizin ellerine arkadaşını verirseniz, zaman içinde zaten kendiliğinden arkadaşını tutmaya başlayacaktır. Uyku arkadaşı olmayan bazı çocukların annesinin parmağını tutmadan uyumadığına tanık olmuşsunuzdur. Elbette bebeğinizin sizin parmağınızı tutarak uykuya dalması çok güzel duygusal bir reflekstir, ama bunu her zaman ve her ortamda yapamayabilirsiniz.

Çocuğunuza edindireceğiniz uyku arkadaşı alışkanlığı sayesinde uykusuz geçen geceleriniz azalır, yaşam kaliteniz artar. Bu sayede kendinize daha çok zaman ayırabilirsiniz. Ayrıca uyku arkadaşı sayesinde çocuğunuzun gece yarısı uyanıp kendini güvende hissetmek için yatağınıza gelme sorunu da ortadan kalkar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR