SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İLE HASTALIKLARDAN KORUNUN

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İLE HASTALIKLARDAN KORUNUN

Süt içerek kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirin!

Bağışıklık sisteminin işlevlerini etkileyen en önemli besin öğeleri vitaminlerdir. Vitaminler bağışıklık sisteminin işlevlerinin devamlılığını sağlar. Bu vitaminler; A vitamini, B2, B6, B12’dir. Bunun yanı sıra çinko da bütün organizmalar için gerekli olan bir eser elementtir. Eser element, canlı dokularda az bulunan ama bulunması gereken maddelerdir. Süt, bağışıklıkta görevli olan tüm bu vitaminler ve çinko için iyi bir besin kaynağıdır. Günde iki bardak süt ile (200 ml) bir çocuğun günlük A vitamini ihtiyacının yaklaşık %20’si, B2 vitamininin %88’i, B6 vitamininin %26’sı, B12 vitamininin %60’ı ve çinkonun %24’ü karşılanarak bağışıklık sisteminin görevlerini gerçekleştirmesi sağlanmış olur. Savunma sisteminde görev alan antikorların (koruyucu hücreler) yapısı proteinlerdir. Proteinlerin yapısını oluşturan aminoasitler süt ve süt ürünlerinde önemli miktarlarda bulunmaktadır. Vücutta üretilemeyen bazı aminoasitler sütte dengeli bulunmaktadır. Süt, bu aminoasit içeriği ile toksinleri

vücuttan uzaklaştırarak bağışıklık sistemini destekler. Yılın tüm aylarında olduğu gibi kış aylarında da süt içerek bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz…

Yoğurt hastalıklardan koruyor!

Yoğurt, bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığı önler. Yoğurdun ve yoğurt üretiminde kullanılan laktik asit bakterilerinin bağışıklık sisteminin baskılanması nedeniyle oluşan enfeksiyonlari, gastrointestinal sistem hastalıklarını ve kanseri önleyici etkileri bulunuyor.

Su içmeyi unutmayın!

Vücutta gerçekleşen çoğu reaksiyon için su gereklidir. Sağlıklı bir kişi her gün kaybedilen vücut sıvılarını yeniden yerine koymak için 2,5-3 litre su içmelidir. Sporcularda, alkol ve diüretik kullanan bireylerde sııvı ihtiyacı artmaktadır.

Kış aylarında içtiğiniz su miktarını azaltmayın…

Protein ve omega-3’ü eksik etmeyin

Daha fazla protein ve daha az yağtüketimi bağışıklık sisteminin dostudur. Aşırı yağ bağışıklık sistemini baskılar. Bu nedenle beslenme düzeninde hayvansal yağlar yerine özellikle bitkisel yağlar tercih edilmelidir. Ayrıca balıkta yüksek miktarda bulunan omega-3 yağ asitleri de bağışıklık sisteminin güçlenmesine destektir. Omega-3 yağ asitlerinin en önemli kaynaği balıktır; meme ve akciğer kanserini azalttığını gösteren veriler vardır. Haftada iki kez balık tüketmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR