ÇOCUĞUNUZUN İŞTAHINI AÇACAK ÖNERİLER

ÇOCUĞUNUZUN İŞTAHINI AÇACAK ÖNERİLER

Çocuklar; hastalık, diş çıkarma veya günlük rutinlerinin bozulması gibi bazı durumlarda daha az yeme eğiliminde olabilirler. Böyle durumlarda onları yemeye sevk edecek önerileri, Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman anlatıyor.

Öncelikle çocukların hangi dönemlerde daha az iştahlı olduklarıyla ilgili tespitlere bir göz atalım:

ÇOCUKLARIN DAHA ÇOK YEMESİNİ SAĞLAMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Çocuğunuzla birlikte sofraya oturun ve yemek saatini eğlenceli hale getirin. Çocuğunuzu yemek yemeğe özendirin ve iyi yediğinde ödüllendirin. Asla onunla yemek konusunda tartışmayın. Üç ana öğün yerine küçük ama daha sık öğünler işe yarayabilir. Yiyecek seçimi ve hazırlanmasına çocuğunuzu da katın. Yemeklerin görüntülerinin çekici olmasına dikkat edin. Örneğin; sebzeleri yumuşak ekmeği, bisküvi kesicisiyle şekillendirin. Masaya süslü bir peçete koyun veya değişik bir pipetle meyve suyunu sunun.

 

cocuklarin-daha-cok-yemesini-saglamak-icin-neler-yapabiliriz.jpg

YİYECEKLER İÇİN BAZI ÖNERİLER

1) Kahvaltı:

Bazen çocuklar kahvaltıda çok iyi yemelerine rağmen günün geri kalanında daha az iştahlı olur. Bu çocuklara kahvaltı dışında da süt ile birlikte kahvaltılık mısır gevreği, yağlı ekmek, meyve suyu, yumurta verebilirsiniz.

2) Ana öğünler:

Çocuğunuz et, sebze ya da patates gibi yiyeceklerden yemezse telaşlanmayın. Bunların yerine yağda kızarmış balık parçaları, hamburger cinsi besinler, pizza, yumurta ve peynir verebilirsiniz. Bezelye, havuç ve domates gibi renkli sebzeleri sunun. Ayrıca lahana, karnabahar ve ıspanak gibi sebzeleri de deneyebilirsiniz. Patatesi kızarmış, fırınlanmış ve kaynamış patates olarak ya da püre halinde verebilirsiniz. Fırınlanmış patatesin içine tereyağı, peynir, kuru fasulye ya da ton balığı koyarak besin değerini artırabilirsiniz. Üzerine tereyağı sürülmüş ekmek, makarna ya da pilav da aynı işi görebilir.

3) Yatmadan önce:

Sütlü bir içecek ile yağlı ekmek ya da bisküvi verebilirsiniz.

4) Tatlılar ve pudingler:

Tatlıları her zaman yemeklerden sonra verin. Çocuğunuz çabuk doyuyorsa tatlıyı yemekten bir saat sonra vermeyi deneyin. Meyveli yoğurt, süt, meyve, dondurma, kek verebileceğiniz tatlılara birkaç örnektir. Unutmayın, çocuğunuzun iştahı yemek saatinde iyi olmasa da başka zamanlarda iyi olabilir. Denemekten çekinmeyin ve esnek olun.

5) İçecekler:

Çocukların gün boyunca bolca sıvı almaları gerekir. Çocuğun sevdiği herhangi bir içecek sıvı ihtiyacını karşılar ancak her gün yarım litre süt ve bir bardak portakal suyu verilmesi yararlıdır. İçecekler çocuklarda tokluk hissi yaratacağından yemeklerden önce verilmemelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR