ÇOCUĞUMA KİTAP OKUMAYI NASIL SEVDİREBİLİRİM?

ÇOCUĞUMA KİTAP OKUMAYI NASIL SEVDİREBİLİRİM?

Çocuğunuzu Kitap Kurdu Yapma Rehberi ve Kitap Önerileri

Çocuğunuza kocaman bir dünyanın, engin bir hayal gücünün ve sınırsız bilginin kapılarını açan kitapları seçmek özen ister. Bebekliğinde, okul öncesi dönemde ve okula devam ederken ona ne tür kitaplar seçmelisiniz? Bu noktada “kitap oku” ısrarından öte, çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandıracak doğru kitap seçimleri de önemlidir. Önerilerimizle karşınızdayız.

Öncelikle ihtiyacınız olan şey: İlgi çekici bir kitap ve bir bardak Pınar Süt!

1) 3 YAŞ ÖNCESİMÜZİKLİ, BOL RESİMLİ, AZ KELİMELİ KİTAPLAR

Kitaplarla bağ kurulan ilk dönem. Kitaplar sayesinde çevresini tanıyacak, kavrayacak, dili gelişecek… Mini mini 3 yaş öncesi çocuklarınız için seçeceğiniz kitaplar müzikli, sesli, parlak renkli, bol resimli ve az kelimeli olmalı. Unutmayın, bebek oyunları ve şarkıları çok sever. Kitaplar çevresindeki nesneleri içermeli ve çocuğunuzu dokunsal olarak uyarmalı. Kapakları ve sayfaları kalın olmalı; hemen buruşacak, yırtılacak materyallerden yapılmamalı. Küçük ellerinin kavrayabileceği ebatlarda olması da bir başka dikkat edilmesi gereken nokta.

Önerdiğimiz Kitaplar: 

Hareketli Şehir / Rebecca Finn Hareketli Su Parkı / Ruth Redfords Orman Hayvanları / Kolektif Pisi Kedi’nin İlk Kelimeleri / Kolektif Oyuncakları Tanıyalım / Kolektif

2) 3-6 YAŞ GRUBU: MERAK UYANDIRAN, SORU SORDURABİLEN KİTAP SEÇİMİ

Okumaya hazırlık dönemi. Bu yaş grubu için seçilecek kitaplar çocuğun bilişsel gelişimine uygun olmalı, günlük hayatı anlamlandırmasına yardım etmeli, yeni kelimeler öğrenmesini ve kelime haznesinin genişlemesini desteklemeli, konuşma ve dil gelişimine katkıda bulunmalı ve hayal gücünü harekete geçirebilmeli. Ayrıca merak uyandırmalı, soru sordurabilmeli ve “neden” sorusunun cevabını verebilmeli. Kitap kahramanı ve konu net olmalı, çocuğun deneyimlediği durumlar anlatılmalı. Resimlerle kitap takibi söz konusu olduğundan nitelikli resimleri içerenler tercih edilmeli.

Önerdiğimiz Kitaplar:

Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan? / Sara Şahinkanat Kutup Ayısı Yoda / Rury Lee Dünyanın En Büyük Çiçeği / Jose Saramago Aç Tırtıl / Eric Carle / Vahşi Şeyler Ülkesi/ Maurice Sendak

3) 6-8 YAŞ GRUBU: YENİ BİLGİLER ÖĞRETEN

Okumayı öğrenme dönemi…  Bu yaş grubu çocuklar ne kadar çok kitapla iç içe olurlarsa harfleri, kelimeleri öğrenme ve kitap okuma hızları da o kadar yükselecektir. Okumayı yeni öğrendikleri göz önünde bulundurularak yine fazla uzun olmayan kitaplar tercih edilmeli. Seçilen kitaplar çocuğa yeni bilgiler öğretmeli, kelime dağarcığını genişletmeli, iyi karakterin yanı sıra kötü karakter de barındırmalı, konusu güçlü olmalı ve çocuğun hayal gücünü tatmin etmelidir. Hepsini bir arada göreceği küçük bir kitaplık bile onu daha çok teşvik etmenize neden olacaktır.

Önerdiğimiz Kitaplar:

Toto ve Şemsiyesi / Sevim Ak Küçük Kara Balık / Samed Behrengi Cesur Böğürtlen / Amber Stewart Minik Hayalet İş Başında / Elizabeth Baguley Kemancı Ayı Masalı / Fatih Erdoğan

4) 8-12 YAŞ GRUBU: DETAY İÇEREN, İLGİ ALANINA YÖNELİK OLAN

Yeni bilgilerin öneminin arttığı bir dönem. Bu yaş grubunun okuyacağı kitaplar farklı ve detaylı bilgi içermeli, değişik kültürleri tanıtmalı, mesaj kaygısı taşımamalı, düşürdürtmeli ve ilgi alanına yönelik olmalıdır. Soyut kavramların da yerli yerinde değerlendirilmeye başlandığı unutulmamalıdır. Eğlenceli, gizemli ve merak uyandırıcı, örneğin verilecek kararlarla sonun belirlendiği kitaplar da caziptir. Ama zaten bu yaş grubu kitaplarını kendisi seçecek, sizi pek karıştırmayacaktır.

Önerdiğimiz Kitaplar:

Güneşe Tırmanan Çocuk / Nur İçözü Alice Harikalar Diyarında / Lewis Caroll Küçük Prens / Antoine de Saint-Exupery   Şeker Portakalı / Jose Mauro De Vasconcelos Gizli Yediler / Enid Blayton

Çocuğunuza kitap seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Çocuğunuza en son hangi kitabı aldınız? Ne tür kitaplardan hoşlanıyor? Belki kitap okuma alışkanlığı edinmiş ve çoktan kitap kurdu olmaya başlamışlardır bile.. Anlatın, makalemizle birlikte paylaşın… Ne dersiniz ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR