ÇOCUKLARA SEBZE SEVDİRMEK İÇİN ÖNERİLER

ÇOCUKLARA SEBZE SEVDİRMEK İÇİN ÖNERİLER

Annelerin çocuklarına sebzeyi sevdirmek için denediği bazı yöntemler var; sebzeyi püre haline getirmek,  makarnaların ve keklerin içlerine küçük sebze porsiyonları saklamak..

Sebzeleri çocuğunuza yedirebilmek için bu gibi yöntemler geçici olarak işe yarar. Fakat çocuğunuz büyüdüğünde, sebzeleri bu şekilde saklayarak ona yedirmeye çalışmak için siz yanınızda olamayacaksınız. Bunun için çocuğunuza sebzeyi bütün halinde tüketmeyi öğretmeli ve ona sebzeyi gerçekten sevdirmelisiniz.

Çocuğunuza küçük yaştan alıştırdığınız sağlıklı beslenme onun zihinsel ve fiziksel gelişimi için oldukça büyük önem taşır.

İşte çocuğunuza sebzeyi sevdirebilmeniz için 5 öneri!

1) Öğün Aralarına Dikkat Edin!

Ara öğünlerde fazla kaçırılan atıştırmalıklar, ana öğünde yenilecek yiyeceklerin tüketilmesini engelleyebilir. Çocuğunuzun yemek zamanına kadar acıkmış olmasına dikkat etmelisiniz. Menüde sebze ve makarna varsa, sebzenin makarnadan önce sofraya gelmesini sağlayın.

2) Sebzelerde Dip Soslar Kullanın!

Çocuğunuz tarafından inatla yenilmeyen sebzeleri sağlıklı ve lezzetli dip soslar eşliğinde yedirebilirsiniz. Hazırlayacağınız sağlıklı dip soslar; cacık, humus, taze domates soslar ile çocuğuna sebze yeme alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

3) Yeni Tatlar Keşfetmesini Sağlayın!

Çocuğunuzun görüntüsünü sevmediğini düşündüğünüz yiyeceklerin tadına bakmasını sağlayın. Eğer tadını beğenmiyorsa tabağını önünden kaldırın. Bu şekilde bir tavır takındığınızda çocuğunuz size güvenecek ve diğer tatları denemeye daha hevesli olacaktır.

4) Çeşnilerin Lezzetinden Yararlanın!

Sadece haşlanmış yağsız ve tuzsuz bir sebzeyi kimse yemek istemez. Çocuğunuza hazırlayacağınız sebzelere makul miktarda zeytinyağı veya tereyağı ekleyebilir, baharatlarla tatlandırabilirsiniz.

5) Sağlıklı Sebze Suları Yapabilirsiniz!

Çocuğunuzun sevdiği meyve sularına sebze suyu ekleyerek onları daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Kahvaltılarda veya ara öğünlerde çocuklarına lezzetli bir içecek sunabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR