DOĞRU BESLENMEYİ ÖĞRETİN

DOĞRU BESLENMEYİ ÖĞRETİN

Bu şekilde çocuğunuzun hem daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesinin temelini atmış olursunuz, hem de büyümesine katkıda bulunursunuz. Peki ama bu alışkanlığı nasıl kazandırabilirsiniz?

1) İşe çocuğunuza örnek olarak başlayın.

Sağlıklı beslenme üç ana ve üç-dört ara öğün prensibine dayanır. Çocuğunuzun ana öğünlerini planlarken dikkat etmeniz gereken, bu öğünlerin beş besin grubunu (et, süt, tahıl, sebze-meyve, yağ) içermesini sağlamaktır. Ama sadece menüyü planlamak yetmez, çocuğunuza örnek de olmanız gerekir. Çocuk beslenmesinde en önemli rolü anne- baba oynar. Çocuklar  anne ve babalarını taklit ederler. Kahvaltısını yapmadan çıkan, poğaça, kek, açma yiyerek kahvaltıyı geçiştiren anne ve babaların çocuklarından kahvaltıda sağlıklı beslenmesini beklemek biraz haksızlık olur.

2) Kahvaltının en değerli öğün olduğunu unutmayın.

Çocuğun evden çıkma saati ne olursa olsun mutlaka kahvaltı yapmasını sağlayın. Çocuk için seçilecek sağlıklı alternatifler kısa sürede yenebilen ama uzun süre tok tutacak, enerji, vitamin ve mineral yönünden zengin yiyecekler olmalıdır. Birkaç örnek kahvaltı menüsünü şöyle sıralayabiliriz:

  • Peynirli-sebzeli omlet, tam buğday ekmeği ve süt
  • Ev yapımı kıymalı veya peynirli poğaça ve süt
  • Pankek (içine ev yapımı reçel ve fındık) ve süt
  • Tam buğday ekmeğine yapılmış söğüş sebzeli, peynirli sandviç ve süt.

3) Öğlen yemeklerini iyi organize edin.

Öğlen yemeğini evden getirenler için tam buğday ekmeği içerisine yapılmış (köfteli, tavuklu, peynirli) sandviçler, yanına söğüş sebze, içecek olarak ayran, süt veya su tercih edilmelidir. Özellikle okul çağındaki çocukların asitli içeceklerden uzak durması, ileriki hayatlarında sağlıklı ve zinde vücut yapısına sahip olmaları açısından çok önemlidir. Yemek veren okullarda ise anne ve babalar mutlaka aylık okul mönüsünü takip etmeli, çocuğun beslenmesinin planlamasında aktif rol oynamalıdır. Örneğin o gün öğle yemeği mönüsünde mantı veya makarna varsa akşam yemeğinin daha az karbonhidratlı olmasına, eksik kalan et grubu ve sebze grubuna ağırlık vermesine dikkat etmeleri önemlidir.

4) Ara öğünlerine ve beslenme çantasına özen gösterin.

Okul çantasını hazırlarken içine ara öğün olarak hazır yiyecekler koymak yerine kendi yaptığınız ve ne içerdiğini bildiğiniz yemekleri koyun. Ev yapımı, üzümlü, havuçlu, cevizli kek; peynirli-kıymalı poğaça; fındıklı, üzümlü kurabiyeler; yanında süt ile besleyici bir ara öğündür. Meyve özellikle kış aylarında içeriğinde bulunan vitaminlerden dolayı beslenme çantalarının olmazsa olmazıdır. Mutlaka günde en az iki porsiyon meyve tüketilmesi gerekir. Kan şekerinin dengelenmesi, uzun süre tokluk vermesi ve ani şeker yükselmesini önlemek için meyveyi ara öğünlerde tek başına değil, yanında mutlaka ceviz, badem, fındıkla tüketmek gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR