DOĞUM ÇANTANIZ HAZIR MI?

DOĞUM ÇANTANIZ HAZIR MI?

1) Sizin için Gerekenler

Hastanede ne kadar kalacağınızı biliyorsanız buna göre bir plan yapabilirsiniz; ancak tedbir olarak fazladan birkaç eşya almanız gerebilir. Üç takım pijama ya da gecelik hastane çıkışına kadar sizi idare eder. Fazla sayıda iç çamaşırı ve hijyenik pede kesinlikle ihtiyacınız olur. Emzirmenin kolay olabilmesi için pijamalarınızın göğse gelen kısımlarının düğmeli, sutyenlerinizin de emziren anneler için tasarlanmış olmasına özen gösterin. Göğüs ucu pedlerinden satın almak işinizi kolaylaştırır. Göğüs ucuna sürebilmek için eczacınıza danışarak satın alacağınız kremleri yanınızda getirirseniz doğumdan hemen sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca yaz mevsiminde bile olsa yanınıza mutlaka birkaç çift çorap, hırka ya da şal alabilirsiniz. Kişisel bakım ürünlerinden tarak, diş fırçası, diş macunu, şampuan, duş jeli, sabun, ıslak mendil, nemlendirici krem gibi temel malzemeleri yanınızda götürebilirsiniz. Makyaj çantanızı da yanınıza alarak doğuma hazırlanabilirsiniz.

2) Bebeğiniz için Gerekenler

Bebek için bir doğum çantasında olması gerekenlerin başında tabi ki bebek bezleri gelir. Bebek için temiz havlu, giysi, iç çamaşırı ve çoraplar da çantada yerini almalı. Bunlar için sayıyı fazla tutmanızda fayda var. Dünyaya yeni gelen ve ayak uydurmakta zorlanan miniklerin neye ne kadar ihtiyacı olacağı başta belli olmayabilir. Her bir kıyafet parçasından en az üç adet almanız önerilir. Bebek kıyafetleri için zıbın, alttan çıtçıtlı body, pijama, patik, çorap, eldiven, şapka, önlük yanınıza almanız gerekenler arasında yer alır. Ayrıca bebek şampuanı, pişik kremi, pudra gibi bebek bakımı ürünlerini de çantaya koyabilirsiniz. Bebeğinizin battaniyesini ve evden getireceğiniz temiz bir çarşafı da mutlaka çantanıza koyunuz. Bebeğiniz başta emmeyebilir ya da doktor mama verilmesine ihtiyaç duyabilir. Bu gibi durumlar için bebeğinizin biberonunu yanınızda götürmeniz uygun olur.

3) Hatıralar için Gerekenler

Doğum öncesini, doğum anını ve doğum sonrasını hatıralarınıza katabilmek, bu özel günü ileride çocuğunuza gösterebilmek için kayıt yapabileceğiniz cihazlarınızı da mutlaka çantanızda bulundurmanız gerekir. Fotoğraf makinesi ve kamera bu iş için yeterli. Bol bol fotoğraf çekip ses ve video kaydı alabilirsiniz. Dilerseniz hoş bir defter satın alıp çantanızda götürebilirsiniz. Bebeğinizin doğduğu güne dair hatıraları yazabilir, ona ileride okuduğunda gülümseyeceği güzel bir hatıra defteri hazırlayabilirsiniz.

Doğum çantası içine birkaç adet atıştırmalık koyabilirsiniz. Doğumu beklerken ya da doğumdan sonrasında enerji verecek kuru meyve ve kuruyemişleri çantada bulundurabilirsiniz. Doğuma giderken yanınıza kimliğinizi ve hastane için gereken evraklarınızı da çantaya eklemeyi unutmayınız. Doğum çantasını hazırladıktan sonra onu kapıya yakın bir yere koyunuz ve beklenen doğum gününden birkaç gün önce çanta içerisindekileri kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR