OKULA DÖNÜŞÜ KOLAYLAŞTIRAN 5 ÖNERİ

OKULA DÖNÜŞÜ KOLAYLAŞTIRAN 5 ÖNERİ

Çocukların tatilin rehavetinden sıkı disiplin ortamına geçmelerini kolaylaştırmak için anne ve babaların yapması gerekenler var. Çocukları okulun ilk gününe hazırlama kılavuzumuz işinizi kolaylaştıracak.

Tatil şahanedir. Sorumluluk azalır, eğlenceye ayrılan vakit çoğalır… Ve bu arada okulda öğrenilen pek çok şey unutulur, okul arkadaşlarıyla kurulmuş olan bağ bir miktar azalır. Yeniden disiplin, yeniden dersler, yeniden sorumluluklar… Küçücük varlıklar bununla nasıl baş etsin? Tabii ki bu noktada iş size düşüyor. Çocuğunuzun okula dönüşünü kolaylaştırmalısınız. İşte yapacaklarınız…

1. Okulu çekici hale getirin

Ona okulun çekici yönlerinden bahsedin ama abartmayın; çünkü okulla ilgili iyi duygular uyandırmaya çalışırken tepki göstermesine de neden olabilirsiniz. Ara ara okulda onu mutlu eden şeylerden, okul arkadaşlarından söz edin. Belki tatil süresince görüşemediği arkadaşlarıyla bir araya gelmesini sağlayacak bir toplantı da organize edebilirsiniz.

2. Uyku düzeni önemli

Uyku saatlerini düzenleyin. Bunu birden değil, alıştırarak yapın. Okulların açılmasına iki hafta kala başlayacağınız bu düzene, günler içinde rahatlıkla adapte olacaktır.

3. Birlikte alışveriş listesi hazırlayın

Okul ihtiyaçlarını temin edeceğiniz alışverişi eğlenceye dönüştürün. Alışverişe çıkmadan önce onu da işin içine katarak bir liste oluşturun. Kıyafetler, ayakkabı, çanta, kırtasiye malzemeleri... Sonra da el ele tutuşun, birlikte hem keyifli bir alışverişin tadını çıkarın, hem de onu okulun açılış günü için heyecanlandırın.

4. Çocuk gelişimini destekleyen aktiviteler seçin

Çocuğunuzu hem faydalı hem eğlenceli aktivitelere yönlendirin. Fazlasıyla televizyon izleyip bilgisayar oyunu oynadı. Artık bunlardan uzaklaşmanın ve gelişimine katkıda bulunacak kutu oyunlarının, boyama aktivitelerinin, bol bol kitap okumanın zamanı geldi. Bu arada tatil ödevlerinin üstünden geçin, eksiklerini tamamlamasına yardımcı olun ki içi rahat etsin, ayrıca ders yapma sorumluluğuna ısınsın.

5. Sağlık kontrolü yaptırın

Ve tabi ki okul başlamadan önce çocuğunuzu sağlık kontrolünden geçirin. Diş hekimine götürmeyi ihmal etmeyin. Duygusal gelişimiyle ilgili kaygılarınız varsa psikolojik danışmanlık alın. Bu tür tedbirlerle ortaya çıkabilecek rahatsızlıkları engeller, çocuğunuzun derslerden geri kalmamasını sağlar, okula adaptasyonunu kolaylaştırırsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR