ÇOCUĞUNUZ YETERİNCE SOSYAL Mİ?

ÇOCUĞUNUZ YETERİNCE SOSYAL Mİ?

Bazı çocuklar her ortamda konuşur, dans eder, oyun oynar, akranlarıyla çabucak kaynaşırlar, hatta büyüklerle de… Bazısı ise sadece sizin yanınızda iyi hissederler kendilerini… Sizin çocuğunuzun tepkileri nasıl?

1. Çocuğunuz bebekliğinden itibaren kendisini kucaklamak ve sevmek isteyen aile üyelerine ve arkadaşlarınıza nasıl tepki veriyor?

A) Çocuğum bebekliğinden itibaren tüm tanıdıklarımız tarafından kucağa alınabiliyordu ve daima bundan hoşnut görünüyordu. B) Sadece evimize sıklıkla gelip giden yakınlarımızın kucağına gider, diğerlerinden uzak dururdu. C) Babasıyla benim dışımda sadece anneanne, hala, dayı gibi çok yakınlarının kucağına giderdi, o da her zaman değil.

2. Çocuğunuz kalabalık ortamları sever ve herkese gülümser mi?

A) Kesinlikle evet… Eve çok insan geldiğinde de mutlu olur, onu alıp dışarıya, örneğin alışveriş merkezine gittiğimizde de… Gülümseme onun diğer adı. B) Biraz moduna bağlı… Genelde kalabalık ortamlarda sorun çıkarmaz ama ne zaman ne yapacağını tam kestiremiyoruz. C) Çocuğum kalabalıkta huysuzlaşıyor. Bu da ne yazık ki bizi eve bağlıyor ya da daha sakin yerleri seçmemize neden oluyor.

3. Gördüğü, yaşadığı, içine girdiği her olay hakkında neşeyle konuşur mu, hatta sizi bunaltıncaya kadar…

A) Çocuğumun hiç durmadan konuşma kapasitesi var. Öyle şeyler söylüyor ki bazen “büyümüş de küçülmüş bu çocuk” diyoruz… B) Dünyanın en çok konuşan çocuğu olduğunu söyleyemem. İlgisini çeken objeler, olaylar hakkında konuşur; ben de sık sık konu açarım ki hem dil becerileri artsın hem de paylaşımımız… C) Duruma bağlı… Bir şeyin gerçekten çok ilgisini çekmesi lazım…

4. Parkta, anaokulunda ya da girdiği herhangi bir ortamda akranlarıyla kolayca kaynaşabiliyor mu?

A) Bu açıdan bir sıkıntımız olduğunu söyleyemem. Akranı bir çocuk gördüğünde yanına gidip onunla oynamaya başlar. Hatta kendinden küçük ve büyüklerle de… B) Kaynaşmak ister ama bu anlamda biraz desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim. Birlikte gideriz çocukların yanına, önce çekingen davranır ama sonra adapte olur ve oynamaya başlar. C) Bu konuda çok zorluk yaşıyoruz. Hemen kaynaşamıyor, çekiniyor, hatta huysuzlaşıyor. Ben yanından ayrılınca ağlamaya başlıyor.

5. Sizlere ve arkadaşlarına hediye vermeyi sever mi?

A) Buna kesinlikle bayılıyor. Örneğin eve kim gelirse gelsin, hemen bir sürü resim çizer, boyar ve hediye eder; altına adını çiziktirmeyi de çok sever. Bu vazgeçilmez ritüelidir. B) Zaman zaman yapar.. Güzel tepkiler aldığında da mutlu olur. C) Tanık olduğumu söyleyemem. Bazen onu yönlendiririm ama çekingen davranır bu konuda.

Sonuç

Kesinlikle sosyal bir çocuğunuz var. Her ortama kolayca uyum sağlayabilir, büyük küçük herkesle arkadaş olabilir. Sizin genleriniz de etkilidir bu durumda ama onu rahat yetiştirmenizin de büyük katkısı olmuştur.

Çocuğunuzun biraz çekingen olduğunu söyleyebiliriz. Daha sosyal olabilmesi için onu yönlendirmeli, bol bol konuşmalı ve kendine daha güvenli olmasını sağlamak için çaba göstermelisiniz.

Çocuğunuzun sosyal olduğunu söyleyemeyiz. Şu anda sosyal çevreler tarafından kabul görmeyle ilgili sıkıntılar yaşaması, ileriki hayatını da etkileyecektir. Onu daha çok teşvik etmeli, başarılı olamıyorsanız bir uzmandan destek almalısınız.

*Testimiz 1 buçuk yaş ve üstü yaş grubundaki çocuğa sahip ebeveynlere yöneliktir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR