GÜNÜMÜZ ANNELERİNİN AKILLI TELEFONLA DANSI

GÜNÜMÜZ ANNELERİNİN AKILLI TELEFONLA DANSI

Günümüzün doğuştan dijital bir karaktere sahip Y Kuşağı anneleri, neredeyse her işlerini akıllı telefonla çözüyorlar. Bir yandan çocuklarıyla ilgilenirken bir yandan da dünya ile iletişimlerini sürdürüyor, alışverişlerini yapıyor, eğleniyor ve bilgileniyorlar.

Amerika’da hamile ve 9 yaş altında çocuğu olan 262 anne ile yapılan bir anket annelerin akıllı telefonlarını nasıl kullandıklarını, sosyal medya davranışlarını, online alışveriş alışkanlıklarını ve markalara tutumlarını gözler önüne seriyor. Araştırmaya katılanların %83’ünün Y Kuşağı anneler olduğunu belirtmeliyiz. Y Kuşağı annelerini kısaca tanıyalım:

Y Kuşağı anneleri internet, mobil teknolojiler ve sosyal medyayla içli dışlılar. Doğuştan dijital bir karaktere sahipler. Hayata uyumda sorun yaşamıyorlar. Markaların kendilerini anlamasını ve değerlerine özen göstermesini bekliyorlar. Diğer anneler ve uzmanların yaptığı önerilere daha fazla güveniyorlar.

1) İletişimde akıllı telefonu tercih ediyorlar

Y Kuşağı anneleri, iletişim kurarken öncelikle akıllı telefonları tercih ediyorlar. Bu sayede hareket halindeyken veya çocuklarıyla ilgilenirken dahi iletişimlerini sürdürebiliyorlar.

2) Sosyal medyada en çok Facebook’u kullanıyorlar

Annelerin büyük bölümü sosyal medya ağı olarak Facebook’u ilk sırada tercih ediyor. Facebook’u Instagram ve Pinterest takip ediyor. Youtube’u da sıklıkla kullanıyorlar. Anneler sosyal medyayı en çok arkadaşları ve aile bireyleriyle iletişimde kalmak, zaman geçirmek, mesajlaşmak ve tavsiye istemek için kullanıyorlar.

3) Akıllı telefonlarıyla video izleyerek hem eğleniyor hem öğreniyorlar

Anneler arasında mobil video izleme trendi giderek yükseliyor. En çok eğlence amacıyla video izliyorlar ama yemek ve çocuk konulu öğretici videolara da ilgi gösteriyorlar.

4) Akıllı telefonları ve tabletleriyle online alışveriş yapıyorlar

Anneler, online alışverişlerini giderek daha çok akıllı telefon ve tabletleriyle yapıyorlar. Çocukları için aldıkları ürünlerin kaliteli ve hayat kolaylaştırıcı olmasına önem veriyorlar. Kalite/fiyat dengesine de dikkat ediyorlar. Markalardan satın alım süreçlerini kolaylaştırmalarını bekliyorlar. Aile bireylerinin tavsiyesi de onlar için önemli. Kampanya ve indirimleri ilgiyle takip ediyorlar.

Kaynak

Baby Center, “US Mobile Mum 2014” araştırması, Mobile Powers Mom’s Life, Eylül 8, 2014

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR