ANNE VE BEBEK YOGASININ FAYDALARI

ANNE VE BEBEK YOGASININ FAYDALARI

Dünya üzerinde bilinen en eski meditasyon yöntemlerinden biri olan yoga; aynı anda zihin, beden ve ruh egzersizleri yapmanıza yardımcı olur. Son dönemlerde özellikle anne ve bebeklerin beraber yaptıkları bebek yogası hareketleri ve duruşları; her iki taraf için hem rahatlatıcı hem de eğlendirici bir sevgi alışverişi halini alır.

Fiziksel, psikolojik ve ruhsal açıdan pek çok faydası bulunan yoga; anneler için doğumdan sonra rahatlama ve stresten uzaklaşma yolu olurken, bebekler için ise büyüme döneminde eğlendirici bir aktivite olur. Büyümenin verdiği farkındalık ile çevresini daha fazla merak ederek tanımaya çalışan bebeğiniz, yoga ile daha bilinçli ve girişken olacaktır. Beraber yaptığınız her yoga hareketinde yanında partneri olarak sizi gören bebeğinizin, ailesine karşı güven duygusu da gelişmiş olur.

gaz-sancilari-yoga-ile-geride-kaliyor.jpg

 

1) Gaz Sancıları Yoga ile Geride Kalıyor!

Hayata daha emin adımlar ile başlayan bebeğiniz, anne bebek yogası sayesinde büyüme döneminde geçirdiği çeşitli hastalıkları da daha kolay atlatmaya başlar. Özellikle; her bebeğin ve her annenin korkulu rüyalarından biri olan gaz sancısı, geceleri uyutmayan ve gündüzleri ise sık sık ağlama nöbetlerinin olmasına neden olan önemli bir sorundur. Terapi sırasında gaz sancıları yaşayan bebeklere özel olarak uygulanan karın ve kalça hareketleri, bebeğin hemen o anda rahatlamasına yardımcı olur. Gaz sancılarına anne bebek yogası sayesinde kolay bir şekilde veda edebilir ve geceleri deliksiz uyku uyuyabilirsiniz.

2) Sağlıklı ve Daha Dirençli Büyümenin Yolu Yogadan Geçiyor!

Hem sezaryen hem de normal doğum olan bebeklerin arasında hiçbir fark bulunmadığından her iki şekilde de dünyaya gelen bebekler, seanslara güvenle katılma şansına sahiptir. Doğumdan 2-3 ay sonra anne ve bebek, kendini yoga için hazır hissettikleri an aktivitelere rahatlıkla başlayabilir. Özellikle; bebeğin emekleme dönemine kadar var olan süreç, anne ve bebeğin hareketlere en iyi adapte olacağı zamandır. Eğlenerek her geçen gün farklı hareketler yapmaya başlayan bebeğinizin hastalıklara karşı daha sağlam ve dirençli bir bünyesi olur.

3) Evde Yoga Ortamı Yaratın

Şüphesiz ki anne ve bebek yogasının faydaları saymakla bitmiyor. Henüz yogaya başlamadan önceki süreçte; bu meditasyona yabancı olan bebeğinizi, evde yapacağınız birkaç adım ile alıştırmaya başlayabilirsiniz. Hem bebeğiniz hem de kendiniz için güvenli, huzurlu ve rahat bir ortam hazırlayarak işe koyulabilirsiniz. Daha sonra ise yere kaymayacak bir mat sererek bebeğiniz ile beraber bu alana odaklanmalısınız. Yoga yapacağınız ortamda dikkatinizi dağıtmaya müsait olan her şeyi başka bir odaya taşımayı unutmamalısınız. Çıplak ayak ile uygulayacağınız hareketlerde, zihninizin boşalması için arka fondan rahatlatıcı bir müzik açabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR