ÇOCUĞUNUZLA KEYİFLİ VAKİT GEÇİRMENİN 7 FARKLI EĞLENCELİ YOLU

ÇOCUĞUNUZLA KEYİFLİ VAKİT GEÇİRMENİN 7 FARKLI EĞLENCELİ YOLU

Çocuğunuz okula ya da kreşe gitmediği zamanlarda neler yapıyorsunuz?

Çocuğunuzla keyifli vakit geçrmenin 7 farklı yolu hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, aslında bunun hiç de zor olmadığını siz de göreceksiniz. Bu sayede en değerli varlıklarınızın ruhsal, bedensel, zihinsel gelişimine de katkı sunmuş olacaksınız.

1. Onlarla evcilik oynayın!

Yaşı ne olursa olsun, çocuklarınızla evcilik oynadığınızda hem ailece çok eğlenirsiniz, hem de onun hayal gücünün gelişmesine katkıda bulunmuş olursunuz. Evcilik oynamak deyince akıllara sadece bebekler ve kız çocukları gelmemeli. Hayal gücünüzü rüzgarına bırakın kendinizi, sizi eğlenceli yerlere götürecektir.

2. Onlara kitap okuyun!

list2-2.jpg

Artık her yaşa göre resimli, resimsiz yüzlerce kitap var. Onlara ne kadar erken kitap okumaya başlarsanız, o kadar iyi olur. Hem kelime hazineleri gelişir, hem hayal güçleri gelişir, hem de bundan güzel eğlence olmaz. Hem de sizi örnek alarak ileride iyi bir okuyucu olmanın ilk adımlarını atmış olurlar. Hatta bu eylemi çeşitlendirebilirsiniz de. Bir dönem her gün aynı hikayeyi okuyarak onun da tekrar etmesini isteyebilirsiniz. Böylece hem iletişiminiz artar, hem çocuklarınızın ileride çok işlerine yarayacak geniş bir hafızası olmasına katkıda bulunursunuz.

3. Birlikte mutfağa girin!

list3-1-(1).jpg

Onlarla mutfağa girdiğinizde ne kadar çok eğlendiğinize siz de inanamayacaksınız. En sevdiği yemeği birlikte yapın. Ya da her zaman içtiği o lezzetli süt ile aslında aynı zamanda ne kadar lezzetli tatlılar yapabileceğini gösterin ona. Ama bu faaliyet sırasında ortalığın azıcık kirlenmesine biraz göz yummanız lazım. Yemek pişerken birlikte temizlik de yapabilirsiniz. Kız ya da erkek fark etmez, sizinle mutfakta bir şeyler paylaşmak onları inanılmaz mutlu edecektir.

4. Bir şeyler üretin!

Yaşları müsaitse onlarla birlikte boyama, kesme, yapıştırma gibi faaliyetler yapmayı ihmal etmeyin. Hem el becerileri gelişir, hem de çok iyi vakit geçirmiş olursunuz.

5. Unutulmuş oyunları öğretin!

list5.jpg

Şimdiki çocukların çoğu ip atlama, yakan top, körebe, saklambaç, seksek gibi oyunları bilmiyor. Eğer eviniz müsaitse, ya da bahçeniz varsa hafta sonlarını eğlenceli oyunlarla geçirebilirsiniz.

6. Odasını birlikte düzenleyin!

list6.jpg

Bu aktiviteyi yaparken hem ortalığı toplamış olursunuz, hem eğlenirsiniz, hem de odasını dağıtmaması gerektiği bilinçaltına tatlı tatlı işlenmiş olur. Bir taşla üç kuş!

7. Hayvanlar ve doğa belgeseli izleyin.

list7.jpg

Hayvanlar alemini ve doğayı tanıma imkanını çocuklarınıza bu aktiviteyle oldukça eğlenceli şekilde sunabilirsiniz. Yaşına uygun düzenlenmiş doğa belgeselleri onların ilgisini çekecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR