ANNE SÜTÜNÜ ARTIRAN BESİNLER

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRAN BESİNLER

Her anne, sütünün yeterli olup olmadığı ve bebeğinin yeterince beslenip beslenemediği endişesini taşır. Bu endişeleri taşıyan her anne haklıdır. Çünkü anne sütü; bebeğin sağlıklı gelişiminden, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve uzun vadede çeşitli hastalıklara karşı korunmasına kadar sayısız fayda içerir.

Bebeğinize 6. ayda katı gıdaya geçene kadar sadece anne sütü vermeniz uzmanlar tarafından  tavsiye edilmektedir. Bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte, anne sütünü artırdığı düşünülen yiyecekler ve içecekler var. Bu yiyecek ve içecek listeleri genellikle deneyimler ve gözlemler esas alınarak, kuşaktan kuşağa aktarılır.

1) Su:

Her gün en az 8 bardak su içmeniz ve emzirme süreciniz boyunca da her zaman yanıbaşınızda bir şişe bulundurmanız önerilir. Vücudunuza yeterli sıvı almadığınız sürece sütü artıran yiyeceklerden yemenizin anlamı kalmaz. Çünkü vücudunuzun o besinleri süte dönüştürebilmesi için sıvıya ihtiyacı vardır.

2) Süt :

Uzmanlar her gün iki bardak süt içmenin faydalı olduğunu belirtiyor.  Hatta bu rakam çocuklar, hamileler, emziren ve menopoz sonrası kadınlar için 3-4 bardak seviyelerine çıkabiliyor. Doğumdan itibaren alınan ilk besin olan süt, 7’den 70’e herkes için önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını önlediği gibi, kolestrol, kalp damar hastalıkları için de oldukça önemli rol oynar.

3) Yulaf:

Sütünüzü artırmak için en iyi besinlerden biri yulaftır. Yulaf; vücudunuzun gereksinim duyduğu kalsiyumu, lifi ve demiri birlikte sağlar. Gün içerisinde dilerseniz sabahları kahvaltıda, dilerseniz yoğurtla karıştırarak veya tatlı meyvelerle birlikte ara öğünlerde yulaf tüketebilirsiniz. Yulaf süt yapımını artırdığı gibi, kolesterolün düşürülmesine ve tansiyonun dengede tutulmasına yardımcı olur.

4) Sarımsak:

Yemeklerinize bir miktar sarımsak ekleyerek hem yemeklerinize lezzet katmaya hem de sütünüzü artırmaya ne dersiniz? Anne sütünü artırmak için sarımsağın mucizevi etkisine geçmişten bugüne başvurulmaktadır.

5) Havuç:

Havuç Beta karoten içerir. Beta karoten de emziren annelerin en fazla ihtiyaç duyduğu, A vitaminin bir öncül maddesidir. Karbonhidrat açısından zengin olan havuç, vücuttaki potasyum açısından da önem taşır. Ara öğünlerinizde atıştırmalık olarak havuç yiyebilirsiniz. Hem doğum kilolarınızı kaybetmek için de havuç idealdir.

6) Rezene:

Sütü artırdığı konusunda hemen hemen bütün annelerin ve uzmanların hemfikir olduğu bitkilerden biri de rezene. Bitkiyi su veya çay olarak tüketmek mümkün. Hem süt yapımını artırarak emziren annelere hem de gazı ve koliği azaltarak bebeklere fayda sağlar.

7) Çiğ kuru yemiş:

Ara öğünleriniz için tuzsuz, çiğ kaju fıstığı ve badem idealdir. Hem faydalı yağlar içerirler hem de antioksidan özelliğe sahiptirler.

Bunların dışında; anne sütünü arttıran besinler arasında kimyon, ıspanak, hardal otu da sayılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR