ÇOCUKLAR SÜTLE BÜYÜR!

ÇOCUKLAR SÜTLE BÜYÜR!

Sağlıklı beslenebilmek için gerekli besin öğelerinin tamamına yakınını bileşiminde bulunduran sütün çocukların büyümesine katkısı azımsanamayacak kadar çoktur.

Süt, hayatın her evresinde sağlıklı beslenmenin temeli. Bunun nedeni çok açık; süt yeterli ve dengeli beslenebilmek için gerekli olan 40’tan fazla besin öğesinin tamamına yakınını bileşiminde bulundurur. Başta kalsiyum olmak üzere mineraller açısından son derece zengindir. Ayrıca çok önemli bir B vitamini grubu kaynağıdır. Bütün bu özellikleriyle de büyümenin, vücut direncinin artmasının, kan yapımının, hücre yenilenmesinin, zihinsel performansların ittirici gücüdür.

1) Süt içmek, çocukluk döneminde ayrıca önemli 

Süt her yaşta mutlaka tüketilmesi gereken bir besin ama bebeklik ve çocukluk dönemi için ayrıca önemli. Süt içmek doku yapımı için son derece gerekli, özellikle de büyüme döneminde. Sütün protein kalitesi yüksektir ve proteinler de dokuların yapı taşıdır. Bu değerli proteinler ayrıca vücut kaslarının ve organlarının gelişimi sağlayıp beynin fonksiyonlarının artmasında da çok önemli görevlerde bulunurlar. İnsan vücudu süt proteinlerinin yaklaşık yüzde 90’ını kullanabilir. Bu nedenle de süt, yumurta proteini ile birlikte en değerli proteinler arasındadır.

Süt büyümenin sürdürülmesi için olmazsa olmazdır. Süt içmek, çocuklarda kemik gelişimini destekler, kemik sağlığının korunmasında yardımcı olur, diş çürüklerini de önler. Bu değerli besin kalsiyum, fosfor, iyot, sodyum ve magnezyum gibi mineraller açısından son derece zengindir. Ama bu zenginlik içinde kalsiyumun özel bir yeri vardır; çünkü süt hiçbir besinin içermediği kadar çok kalsiyum içerir. Kalsiyum da fosfor ve magnezyumla birlikte kemik dokusunun temel bileşenidir.

 

sut-icmek-cocukluk-doneminde-ayrica-onemli.jpg

2) 1 su bardağı süt, 250 mg kalsiyum içerir 

Süt, eğer yeterli miktarda tüketilirse yoğun kalsiyum içeriği ile günlük ihtiyacın yarısından fazlasını karşılar. Şöyle ki: Çocukların günlük kalsiyum ihtiyacı 100-1000 mg’dır. 1 su bardağı süt ise (200 cc) 250 mg kalsiyum içerir. Uzmanlar çocukların günde en az 2 su bardağı süt içmesini önermektedir.

Dengeli beslenen ve yeterince süt içen çocuklar, süt içmeyen yaşıtlarına göre daha uzun boylu ve sağlıklıdır. Çocukların 3-6 yaş arasındaki büyüme atağında, hücrelerin çoğalmaya ve yeni işlevler üstlenmeye başladığı dönemde süt içmek ayrıca önem kazanır. Bu dönemdeki yeterli kalsiyum alımının, büyümeye ve boy atmaya son derece olumlu katkıları vardır.

Süt içmek ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, beynin gelişimine ve çalışmasına katkı sağlar, hücrelerin yenilenmesine ve onarılmasına destek olur, sindirim sistemini düzene sokar, yaraların çabuk kapanmasını sağlar.

En ekonomik ve kaliteli protein kaynağı olan süt, çocukların sıvı ihtiyacını karşılamaya da destek olur. Bir önemli etkisi ise tokluk hissi oluşturması ve bu şekilde çocukların obeziteye yakalanma riskini düşürmesidir.

Süt içen ve süt içmeyen çocukların ders başarısı ve zihinsel performanslarının farklı olduğu da yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Düzenli süt içen çocuklar daha rahat problem çözebilirler, bellekleri daha güçlüdür, dikkat ve konsantrasyon süreleri daha uzundur. Süt yağında bulunan yağ asitlerinin de çocukların sinir sistemine ve entelektüel kapasitelerine katkı sağladığı belirtilmektedir.

Çocuk sağlığı açısından bu kadar önemli olan sütün, sağlıklı bir şekilde tüketilmesinin gerekliliği de son derece ortadadır. Sağlıklı süt tüketiminin temel kuralı ise ambalajlı sütleri tercih etmektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR