GÜZEL, PARLAK VE SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN PÜF NOKTALAR

GÜZEL, PARLAK VE SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN PÜF NOKTALAR

Saç güzelliğini önemsemeyen, daha gür ve daha hacimli olmasını istemeyen kadın yoktur herhalde. Doğanın gücünden yararlanarak çok daha sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmamız mümkün.

Bir İngiliz atasözü der ki: “Giydiğin ne olursa olsun her şey saçlarda başlar”. Gerçekten de ne giysek, ne kadar süslensek ilk dikkati çeken saçlar olur. Bu yüzden olmalı ki hemen her kadın saçlarının daha hacimli, gür ve parlak olmasını, daha hızlı uzamasını ve daha pürüzsüz görünmesiniister. Sizin için saç güzelliği ve sağlığına dair harika katkıları olan doğal formülleri ve ipuçlarını derledik.

1) Saçlarınız en iyi içten beslenir:

Doğru ve dengeli beslenmek pek çok şeyin olduğu gibi sağlıklı saçların da anahtarı. Bu nedenle protein başta olmak üzere  demir, çinko, folik asit ve biotin içeren besinler tüketin. Süt ve süt ürünleri, saçlara iyi gelen tüm unsurları içeriklerinde barındırmaları sebebiyle saçları besleyip güçlendirirler. Ceviz, fındık, deniz ürünleri, yumurta, bakliyat, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin de saçın güçlenmesi üzerinde etkisi vardır.

2) Saçınızın düşmanlarını iyi tanıyın: 

Çok sık boyatmak, renk açtırmak, düzleştirici, fön ve maşalar, sigara, düzensiz ve yetersiz beslenmek… Bunların saçınızdaki etkilerini ne kadar azaltırsanız saçınıza o kadar iyilik yapmış olursunuz.

3) Kırık saç uçları için: 

Nasılsa yeniden kırılıyor diye düşünmeyin ve saç uçlarınızı her üç ayda bir kestirin. Kestirirken jilet gibi araçlar değil makas kullanılmasını isteyin. Kırık saç uçları çatallaşmış, kötü bir görüntünün yanında saçınızın uzamasını da engeller.

4) Güçsüz, yıpranmış saçlar için: 

Saçınızı mümkün olduğunca doğal yoldan kurumaya bırakın. Fönle kurutmak zorundaysanız herhangi bir maske ve yağ uygulamadan kurutun, yoksa saçınız yanar. Doğal zeytinyağı, süt ve yumurta karışımı ile saçınızı besleyin.

5) Saç dökülmesine karşı: 

Hele o mevsim geçişleri yok mu, bir türlü geçemeyen… Siz de saç dökülmesinden muzdaripseniz bunun için öncelikle beslenmenize dikkat etmelisiniz. Ayrıca saçlarınızı sürekli sıkı şekilde toplamayın. Nefes almalarını sağlayın. Her gün yıkamayın, arada bir doğal olarak yağlanmasına ve böylelikle kendini toplamasına izin verin.

6) Kepeğe karşı:

İki çorba kaşığı limon suyu ya da elma sirkesini dört su bardağı suyla karıştırın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bir kez de bu karışımla durulayın. Jöle ve saç köpüğü gibi malzemeleri kullanırken saç diplerinize gelmemesine dikkat edin.

7) Saçın derinlemesine bakımı ve parlaklığı için: 

Eczaneden temin edebileceğiniz B vitamini ampulü, E vitamini ampulü, 100 ml. badem yağı ve 100 ml. susam yağını karıştırın. İsterseniz içine zeytinyağı ve yumurta sarısı da ekleyebilirsiniz. Bu karışımı saçlarınıza yedirip 1-2 saat bekletin ve yıkayın.

8) Saç kuruluğu ve deride kaşıntı için: 

Saç deriniz kuruyor ya da kaşınıyorsa elma sirkesinden yararlanabilirsiniz. Ayda en az 3-4 kez banyodan sonra saçlarınızı bir kez de elma sirkesiyle yıkayın. Hem kaşıntının kesilmesi, hem de kuruluğun giderilmesine yardımcı olur. Kuru saçı nemlendirmek için en iyi yardımcıların başında zeytinyağı gelir. Islak saça, tüm kafa derisine yedirilerek uygulanan zeytinyağından sonra başınızı nemli bir havlu ile sararsanız deriniz zeytinyağını daha iyi emer.

9) Saç renginin uzun süre muhafaza edilmesi için:

Güneş ve klordan uzak durun. Saç kurutma makinesi, maşa ve fön kullanımınızı da mümkün olduğunca azaltın. Boyalı saçlara özel şampuanları kullanın. Güneş ışınlarına karşı koruma özellikli bir serum kullanmayı da ihmal etmeyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR