BESİN PİRAMİDİNİ TANIYALIM!

BESİN PİRAMİDİNİ TANIYALIM!

Besin piramidi, dengeli ve sağlıklı beslenmenin yöntemini şematik olarak sunan ve tüm dünyada kabul edilen bir rehber. Çok basit bir kuralı var: Alt katmandakiler çok, üst katmandakiler az tüketilmeli…

Besin piramidi nedir sorusunu; bir gün içinde neyi, ne kadar yememiz gerektiğini gösteren şematik bir rehber olarak yanıtlayabiliriz. Piramitte besinler, en fazla tüketmemiz gerekenlerden en az tüketmemiz gerekenlere doğru sırayla yerleştirilmiştir.

İçerdiği çeşitlilik, denge ve son derece belirgin ölçülerle sağlıklı bir beslenme düzenine işaret eden beslenme piramidi, 4 katmandan ve 6 gruptan oluşur: Tahıl, sebze-meyve, süt ve süt ürünleri ile et ve bakliyat, yağ/şeker. Şimdi bu bölümleri kısaca tanıyalım…

1) Tahıllar

Piramidin tabanında yer alır. Gün içinde en çok tüketilmesi gereken besinlere işaret eder. Enerjimizi sağlayan bu grup, karbonhidrat kaynağıdır. Buğday, bulgur, çavdar, pirinç, arpa, yulaf… Tabii hepsinin en doğal olanı. Ekmek tercihini kepekli veya çok tahıllılardan yana kullanmak, kepekli makarna tüketmek, pilavı kahverengi pirinçle yapmak tabii ki çok önemlidir.

Önerilen porsiyon: 6-11’dir.

2) Sebze ve Meyveler

Piramidin ikinci en büyük grubudur. Mineral ve vitamin, ayrıca posa kaynağıdır. Sebze ve meyveler, hepimizin bildiği gibi sağlıklı yaşamın en önemli anahtarlarındandır; hücrelerimizin korunması, bağışıklık sistemimizin güçlenmesi, cildimizin nemi, kalbimizin ritmi, kan basıncımızın dengesi onlara emanettir.

Öneriler porsiyon: Sebzeler için 3-5, meyveler için 2-4’tür.

3) Süt ve Süt Ürünleri / Et ve Bakliyat

Piramidin bu katmanında iki grup vardır. Bir yanında süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt, ayran, dondurma vs); diğer yanında kırmızı et, beyaz et, balık, yumurta, kuru bakliyat (nohut, kuru fasulye, mercimek…), kuruyemiş yer alır. Bu katman, protein kaynağını oluşturur. Vücudumuzun yapı taşları olan proteinlerin başlıca görevi, kemiklerimizi ve kas dokularımızı güçlendirmektir.

Önerilen porsiyon: Süt ve süt ürünleri için 2-3, et ve bakliyat için 2-3’tür.

4) Yağ/Şeker

Piramidin en ucunda yer alan en küçük bölümdür. Aslında yağ ve şekerin son derece önemli bir işlevi vardır; vücudumuz için elzem vitaminleri taşırlar, bununla birlikte tüketimleri sınırlı olmalıdır. Doymuş yağ yerine doymamış yağlar, yani zeytinyağı, kanalo yağı gibi bitkisel olanlar tercih edilmelidir. Şekerin de yine doğal olanı kullanılmaya çalışılmalıdır.

Önerilen porsiyon: Günlük porsiyon önerilmez, çok az tüketilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR