SÜTÜN KANITLANMIŞ İYİLİĞİ

SÜTÜN KANITLANMIŞ İYİLİĞİ

Modern tüketicinin sütün iyiliği konusunda devam eden güçlü inanışı hiç de şaşırtıcı olmayabilir. Bu kanı, sütün vazgeçilmez bir enerji ve besin kaynağı olduğunu gösteren onlarca yıllık kanıtlanmış araştırmaya dayanıyor. Her geçen yıl, yeni araştırmalar sütün sağlık açısından faydaları hakkındaki bilgilere yenilerini ekliyor.

SÜT HAKKINDAKİ EVRENSEL GERÇEKLER

• Süt, sadece süt ürünlerinde doğal olarak bir arada bulunan çeşitli besinleri içeren besleyici bir gıdadır.

• Süt, güçlü kemiklerin ve dişlerin oluşması için gereken kalsiyum ve (fosfor ve potasyum dahil) diğer besinleri yüksek miktarda içermektedir.

• Süt, kas oluşturmak ve korumak için gerekli olan yüksek nitelikli proteinleri içermektedir.

• Süt, sağlık için vazgeçilmez olan ve sinir ve kas işlevleri, enerji salımı, görüş, kanda pıhtılaşma ve alyuvar oluşumu, sindirim, tansiyon, cilt sağlığı, bağışıklık sistemi, psikolojik işlevler ve büyüme açısından önem taşıyan besinler ve mikro besinler içerir.

sutun-kanitlanmis-iyiligi-2.jpg

SÜT MATRİS ETKİSİ

Sütte bulunan tüm besinleri diğer gıdalardan elde etmek mümkündür, ama bunu yapmak her zaman kolay değildir ve sütün içinde yer alan besinlerin özel bir nitelik taşıdığı görülmektedir. Süt karmaşık bir besindir ve teker teker içerdiği besinlerin sağlığa aktif faydalarının, sütte bir araya geldiklerinde farklı kaynaklardan alındıklarından daha fazla olduğu görülmekte. Buna “süt matris etkisi” adı verilir. Örneğin, sütün kemik sağlığı üzerindeki etkileri daha önce sanıldığı gibi basit bir “kalsiyum etkisinden” ziyade, kısmen sindirim sürecinde kalsiyum, protein ve fosforun birbirleriyle ve laktoz ve biyoaktif peptitlerle giriştikleri olumlu etkileşimlere bağlı olabilir.

/getattachment/7f7ceecb-a93b-491a-af69-ac8c5d4bd3f6/sutun-kanitlanmis-iyiligi-3.jpg.aspx

Kaynak:

Alıntılayan: Tetra Pak Süt Ürünleri Endeksi, Sayfa 8, Sayı 8, Haziran 2015

Alıntılanan: Temmuz 2014 tarihli Avrupa Süt Forumu (EMF), “Süt, doğal olarak besleyici: Süt ve süt ürünlerinin sağlığa ve beslenmeye yönelik faydalarının arkasındaki bilim”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR