MUTLU YAŞ ALMANIN 15 SIRRI

MUTLU YAŞ ALMANIN 15 SIRRI

Yaş almak kaçınılmaz ama mutlu bir şekilde yaş almak sizin elinizde. Hayatın her döneminde olduğu gibi ileri yaşlarda da mutluluğun yolu, pozitif olmaktan ve anın tadını çıkarmaktan geçiyor tabii ki.

“Bir insanın yaşlı olup olmadığını üç şeyden anlarsın: konuşmasından, yürümesinden ve enerjisinden.” (*)

Bu söz ülkemizin duayen tiyatro sanatçılarından Gülriz Sururi’ye ait. Gülriz hanım 87 yaşında, ama asla yaşlı değil, çünkü hayatın içinde, kendisinin ve değerinin farkında, üretken, keyifli… Yaşının ilerlemiş olmasının getirdiği bazı sorunları yaşıyor olabilir ama bunları rahatlıkla ve anlayışla kucaklayabiliyor, en önemlisi enerjisini hala ışıldatabiliyor.

İşte ilerleyen yaşlarda mutluluğun sırrı da bu değil mi? Fiziksel ve psikolojik değişiklikleri kabullenerek bunların gereğini yapmak, ama hayata pozitif bakmayı öğrenmek/sürdürmek ve kendinden hiç vazgeçmemek…

pozitif-olun.jpg

Pozitif olun. Bardağın dolu tarafını görmek, iyimser ve hoşgörülü olmak hayatın tüm aşamalarında olduğu gibi yaşlılıkta da birinci derecede önemli. Pozitif olmak, gerçekleri göz ardı etmek değildir. Örneğin sağlık sorununuz olabilir, bunu reddedemezsiniz ama buna rağmen hayatı olumlayabilirsiniz. Her anın tadını çıkarın. Yaşadığınız her anın çok özel olduğunu unutmayın. Güneşli bir sabaha uyandığınız, mis gibi bir havayı kokladığınız, kuş cıvıltılarını dinleyebildiğiniz her anın tadını çıkarın. “Yaşlılık” kavramına bakışınızı değiştirin. Biyolojik gerçekleri yadsıyamayız ama şurası da bir gerçek ki, kendinizi yaşlı hissetmediğiniz sürece yaşlanmazsınız, yaş alırsınız. Algınızı değiştirin, yaşınızla barışın. Hayat her yaşta değerli, keyifli ve verimli. Beklenti düzeyinizi düşük tutun. Her yere koşarak yetişemez, yarım saatte üç tencere yemeği pişiremez, uzun saatler boyunca çalışamazsınız artık… Şu anki halinizi 30’lu, 40’lı yaşlardaki halinizle karşılaştırmanız doğru olmaz. Zaten buna gerek de yok! Beklenti düzeyinizi daha düşük tutun, keyifli ve huzurlu olun. Eşinize sevgiyle sarılın. Uzun bir yolu birlikte yürüdüğünüz eşiniz hala yanınızdaysa ona sevgiyle sarılın, bol bol sohbet edin, geçmişi anın. Bir yol arkadaşınız olduğu için ne kadar şanslı olduğunuzu tüm benliğinizde hissedin. Ailenizle vakit geçirin. Pozitif, iyi enerjili, şefkatli ve yol gösterici bir aile büyüğü, tüm aile için bulunmaz bir nimettir. Hem bilginiz ve deneyiminizle ailenize destek olun, hem de çocuklarınız ve torunlarınızla kahkahalar atın.

genclerle-bir-araya-gelin.jpg

Gençlerle bir araya gelin. Sadece yaşıtlarınızla değil gençlerle de birlikte olun. Yanlarında olgunluğunuzun ve tatlı tatlı nasihat etmenin keyfini yaşarken, onların gencecik enerjisi ve bilgisinden faydalanın. Sosyal hayatın içinde olun. Kendinizi asla evinize kapatmayın. Dostlarınızla parkta buluşun, kahve için, bir restoranda yemek yiyin, günlere katılın, tiyatroya gidin, sosyal sorumluluk çalışmalarının içinde olun; örneğin kimsesiz çocuk yuvalarını ziyaret edin. Yeni şeyler öğrenin. “Yaşım ilerledi, ne gerek var” diye düşünmeyin. Yeni şeyler her yaşta öğrenilebilir. Örneğin sosyal medyayı keşfedin, kendinize Facebook’ta bir hesap açın, internetin sınırsız imkanlarına tanıklık edin. Hoşlandığın şeyleri yapın, hobi edinin. Daha genç yaşlarınızda üstlendiğiniz sorumluluklar, işler, çalışma hayatı gibi unsurlar nedeniyle ertelediğiniz, fırsat bulamadığınız ne varsa yapın, hobi edinin. Spor yapın. Doktorunuza da danışarak bir spor türüyle ilgilenin. Mutlaka uzun yürüyüşler yapın. Kendinize ve bedeninize değer verin, bakımını ihmal etmeyin. Meditasyona başlayın. Bugüne kadar hiç yapmamış olabilirsiniz, şimdi denemenin tam zamanıdır. Zihinsel ve fiziksel olarak rahatlayın, huzur bulun. Evcil hayvan edinin. Hoş bir sorumluluk duygusu, koşulsuz sevgi sunacak bir dost, evinizde güzel bir nefes, enerji. Yaşamınızda bir kediye, köpeğe yer açmak hoş olmaz mı?

mutlu-yas-almanin-15-sirri-(1).jpg

Sağlıklı beslenin. Yaşınızın ilerleyişiyle doğru orantılı olarak beslenme düzeninizde de farklılıklar olacaktır. Hafif, dengeli ama tabii ki son derece lezzetli bir beslenme düzeni, yaşam kalitenize destek olacaktır. Süt için. Her yaşın vazgeçilmez besini süt, yaşlılıkta da yanınızda olmalıdır. Başta kemik sağlığı olmak üzere vücudumuza pek çok değerli katkısı olan sütü, günde 2 su bardağı tüketin.

Mutlu yaş almanın sırlarını çevrenizdeki, ailenizdeki büyüklerinizle paylaşmaya ne dersiniz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR