DANS EDELİM, FİTLEŞELİM!

DANS EDELİM, FİTLEŞELİM!

Vücudu formda tutmanın yolu sağlıklı beslenmeden ve düzenli egzersizden geçiyor. Egzersiz hem metabolizmanın çalışmasını hızlandırıyor ve zayıflatıyor, hem de kasları güçlendirip sıkılaşma ve fit bir görünüm sağlıyor. Dans etmek, vücudumuzu çalıştıran kardiyovasküler bir egzersiz. Dans sırasında kol, bacak, sırt ve karın kaslarımız yoğun olarak çalışıyor, sürekli hareketle birlikte kalori yakımımız da artıyor. Sadece bu kadar da değil; dans etmenin kişiye gelişmiş bir denge sağladığı, düşünme kapasitesini artırdığı, hafızasını güçlendirdiği ve kilo kaybına yardımcı olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumda.

HANGİ DANS HANGİ BÖLGEMİZİ ÇALIŞTIRIYOR?

1) Latin dansları:

Samba, cha cha, rumba, paso doble ve jive gibi Latin dansları, karın ve basen bölgesini çalıştırmak isteyenler için ideal. Latin dansları kalori yaktırdığı kadar kasları da esnekleştiriyor.

2) Oryantal:

Bize çok uzak olmayan oryantal danslar, yoğun olarak karın bölgesini çalıştırmak isteyenleri mutlu kılmaya aday.

3) Flamenko:

Selülitle savaşta güçlü bir silah ve ve bacakları çalıştırmak için birebir. Bedenin, el ve kolların bacaklarla birlikte uyumlu bir şekilde hareketine dayanan flamenko, dengeyi de artırıyor.

4) Horon:

Anadolu’nun her yöresinin farklı bir halk oyunu var. Pek çoğu da kardiyo vasküler birer egzersiz. Horon, vücudun tüm kas gruplarını çalıştırıyor. Ama Karadeniz yöresinin halk oyunu olan horonun özel bir yeri var, öyle ki “horon terapi” diye bir kavram dahi ortaya çıkmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR