KÜÇÜK DOKUNUŞLARLA CİLDİNİZİ PÜRÜZSÜZLEŞTİRİN

KÜÇÜK DOKUNUŞLARLA CİLDİNİZİ PÜRÜZSÜZLEŞTİRİN

Daha sağlıklı bir cilt harcanacak yığınla para anlamına gelmiyor. Yaşam tarzınızdaki değişiklikler ve evde yapacağınız küçük dokunuşlarla her daim canlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

1) Bol su içmek, cildi içeriden nemlendiren bir yöntem. Sağlık açısından bir engel yoksa günde 2 lt su içilmesinde fayda var. Ancak çay ve kahve değil, saf su içilmelidir; çünkü çay, kahve gibi içecekler diüretik (idrar yaptırıcı) etkiye sahiptirler, vücutta varolan suyun da kaybına neden olurlar.

2) Cilt sağlığının en önemli etkenlerinden biri de beslenmedir. Sebze ve meyve gibi vitamin açısından zengin yiyecekleri tüketmeye özen gösterin. Eğer yeterince beslenemediğinizi düşünüyorsanız Biotin, C, E vitaminleri ve çinkoyu takviye olarak dışarıdan alabilirsiniz.

3) Süt hem içeriğindeki etkin vitamin ve minerallerle, hem de hücreleri onarıcı, cildi besleyici, tazeleştirici, canlandırıcı etkisiyle güzel bir cildin olmazsa olmazı. Bu nedenle günde 2 bardak süt için; pırıl pırıl bir cilde sahip olun.

4) Yüzdeki lekelerin en büyük kaynağı güneştir. O nedenle lekelerden korunmak amacıyla yazın ve kışın düzenli olarak güneş koruyucu kullanmak gerekiyor. Koruyucu seçerken kimyasal filtrelere ilave olarak fiziksel filtreye sahip olmasına da dikkat edin.

5) Yağlı cilt, akne oluşumu ve ciltte mikrop üremesi için iyi bir zemin oluşturur. Bu nedenle yağlı ciltler sık yıkanmalıdır. Yağlı cilt temizliğinde sabun kullanmanız zorunlu değil ama kullanacaksanız antiseptik ve doğal ürünleri tercih edin.

6) Özellikle göz altlarına ve tüm cilde uygulanabilen, içeriğinde zeytinyağı olan nemlendiricileri kullanmaya özen gösterin.

7) Sağlıklı bir cilt için spor da çok önemlidir. Ancak sporu kapalı salonlar yerine açık havada yapmaya özen gösterin.

8) Tabii ki sigaradan da kesinlikle uzak durun.

Bonus Cilt Maskesi Tarifi:

Cildinizin hızlı bir şekilde canlanmasını istiyorsanız size bir reçetemiz var: Bir çay bardağı suyun içine iki damla lavanta damlatın. Bir süre buzdolabında soğuttuktan sonra pamukla yüzünüze sürün. Farkı hemen göreceksiniz. Dinlenmiş bir yüz için cildinizi önce sıcak hemen ardından ise soğuk suyla yıkayın. Bu işlem kan dolaşımını hızlandıracağı gibi kaslarınızı da harekete geçirecektir. Göz altında oluşan kese ve renk değişikliklerini yok etmenin en etkili yolu buzlu sudur. Buzlu suya batıracağınız pamuk parçalarını gözünüzün üzerinde ve çevresinde gezdirerek geçici olarak bu görüntüleri ortadan kaldırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR