LAKTOZSUZ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY

laktozsuz süt

Laktozsuz Süt Nedir?

Doğal süt şekeri olarak bilinen ve süt ve süt ürünlerinin içinde bulunan laktozu içermeyen ürünlere laktozsuz ürünler olarak adlandırılır.

Laktozsuz Süt Nasıl Elde Edilir?

Laktozsuz süt, sütün içindeki laktozun laktaz enzimi ile parçalanması sonucu elde edilir. Laktaz enzimi katkı maddesi ya da koruyucu değildir. Ürünün prosesi sırasında görevini yerine getirip, son aşamada aktivitesini yitirerek ürünün içerisinde kalmaz.

Laktozsuz Süt ile Normal Sütün Besin Değeri Farkı Var Mıdır?

Laktozun laktaz enzimi ile ince bağırsak yerine dışarda parçalanmış olması besin değerinden hiçbir şey kaybettirmez. Laktozsuz süt ile normal sütün besin değeri aynıdır.

Laktozsuz Süt Rengi Nasıl Olur? Neden Standart Süte Göre Farklı?

Laktozsuz süt içine laktozun kolay sindirimi amacıyla parçalanması amacıyla laktaz enzimi ilave edildikten sonra laktozsuz süt ürünleri için tatlılık ve renk bir miktar değişmektedir. Renk, ayrıca ürünün yarım yağlı olmasından dolayı standart sade süte nazaran tonsal farklılık göstermektedir.

Laktozsuz Süt ve Süt Ürünleri Tüketmenin Zararı Var Mıdır?

Laktozsuz ürünlerden laktozsuz süt, laktozsuz yoğurt, kefir ya da peynir tüketmenin hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Laktozsuz Süt Neden Daha Tatlıdır?

Laktoz aslında sütte doğal olarak bulunan şekerdir. Laktozsuz süt içinde ise süt şekeri (laktoz) basit bileşenlerine; yani glikoz ve galaktoza ayrışmış haldedir. Laktozun parçalanması ile açığa çıkan glikoz ve galaktozun tatlılık derecesi laktoza kıyasla yaklaşık olarak 4 kat daha fazladır. Laktozsuz sütün sade sütten daha tatlı algılanmasının sebebi budur. Laktozsuz süt içinde ek bir şeker ilavesi veya herhangi bir katkı maddesi içermediği için laktozsuz süt kalori oranı normal süt ya da laktozsuz light süt çeşitlerine göre yüksek değildir.

Laktozsuz Yoğurt Nasıl Üretilir ve Neden Daha Tatlıdır?

Laktozsuz yoğurt üretiminde yoğurt kültürü ilavesi sırasında eklenen laktaz enzimi ile, süt şekeri (laktoz) glikoz ve galaktoza parçalanmakta ve bu şekerlerin tatlılık dereceleri daha fazla olduğu için tatlılık daha fazla hissedilmektedir. Ek bir şeker ilavesi veya herhangi bir katkı maddesi içermemektedir. Bu nedenle laktozsuz süt kalori oranında olduğu gibi laktozsuz yoğurt kalori oranı da normal yoğurttan yüksek değildir.

Laktozsuz Beyaz Peynir Nasıl Üretilir?

Laktozsuz peynir üretiminde kullanılan sütün içerisindeki laktoz, sütün tekneye dolumu aşamasında eklenen laktaz enzimi ile, yapı taşları olan glikoz ve galaktoza parçalanmaktadır. Parçalanamayan laktoz ise teleme ve peyniraltı suyunun ayrışması esnasında uzaklaşmaktadır.

Laktozsuz Süt Sizin İçin Uygun mu?

Laktozsuz süt ya da laktozsuz yağsız süt; sütteki laktozu sindiremeyen ve süt içince şişkinlik, ağrı, gaz ve bulantı sıkıntıları yaşadığı için süt tüketemeyen kişilerin rahat şekilde süt içmelerini ve sütün besin değerlerinden faydalanmalarını sağlamaya yardımcı olur.

Pınar Denge Laktozsuz Süt ve Yoğurt Neden Sizin İçin En İyi Tercih?

Türkiye’de ilk laktozsuz süt Pınar Denge Laktozsuz Süt ile 1999 yılında lanse edilmiştir. Laktoz intoleransı yaşayan ya da süt tüketemeyen kişilerin rahatça süt içmelerini ve sütün besin değerlerinden faydalanmalarını sağlamaya yardımcı olur.

Pınar Denge Laktozsuz Yoğurt ise laktoz intoleransına karşı hem sağlık faydası sağlamakta, hem de tatlılık derecesinin yüksek hissedilmesi nedeniyle şeker kullanılması gereken ürünlerde şeker azaltmaya imkan tanımaktadır. Bu nedenle ara öğün olarak sade ya da müsli karışımı gibi bir alternatifle tüketilmeye çok uygundur. Hissedilen tatlılık doğal şekerdendir, ilave şeker içermemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR