LAKTOZSUZ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY

LAKTOZSUZ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY

Laktozsuz süt nedir, nasıl elde edilir?

Laktozsuz süt, sütün içindeki laktozun laktaz enzimi ile parçalanması sonucu elde edilir. Laktaz enzimi katkı maddesi ya da koruyucu değildir.

Laktozsuz süt ne işe yarar?

Laktoz intoleransı olan kişilerin sindirim şikâyetleri yaşamadan süt tüketebilmelerine yardımcı olur.

Normal süt ile laktozsuz süt besin değeri arasında fark var mıdır?

Laktozun laktaz enzimi ile ince bağırsak yerine dışarda parçalanmış olması besin değerinden hiçbir şey kaybettirmez. Laktozsuz süt ile normal sütün besin değeri aynıdır.

Laktozsuz süt neden daha tatlıdır?

Laktoz aslında sütte doğal olarak bulunan şekerdir. Laktozsuz sütte, süt şekeri (laktoz) basit bileşenlerine; yani glikoz ve galaktoza ayrışmış haldedir. Laktozun parçalanması ile açığa çıkan glikoz ve galaktozun tatlılık derecesi laktoza göre daha fazladır. Laktozsuz sütün sade sütten daha tatlı algılanmasının sebebi budur. Ek bir şeker ilavesi veya herhangi bir katkı maddesi içermemektedir.

Laktozsuz sütü kimler içmeli?

Laktoz intoleransı yaşayan ve hafif beslenmek isteyen kişiler laktozsuz süt içebilir.

Hamilelikte laktozsuz süt içilir mi?

Hamilelikte laktozsuz süt tüketiminin zararlı bir etkisi yoktur, ancak özel bir dönem olduğu için hekime danışılarak tüketilmesi daha uygun olur.

Laktozsuz yoğurt nasıl üretilir ve neden daha tatlıdır?

Laktozsuz yoğurt üretiminde yoğurt kültürü ilavesi sırasında eklenen laktaz enzimi ile, süt şekeri (laktoz) glikoz ve galaktoza parçalanmakta ve bu şekerlerin tatlılık dereceleri daha fazla olduğu için tatlılık daha fazla hissedilmektedir. Ek bir şeker ilavesi veya herhangi bir katkı maddesi içermemektedir.

Pınar Denge Laktozsuz Süt ve Yoğurt neden sizin için en iyi tercih?

Pınar Denge Laktozsuz Süt 1999 yılında lanse edilmiş Türkiye’nin ilk laktozsuz sütüdür. Süt tüketemeyen kişilerin rahatça süt içmelerini ve sütün besin değerlerinden faydalanmalarını sağlamaya yardımcı olur.

Pınar Denge Laktozsuz Yoğurt, laktoz intoleransından kaynaklanan sorunların giderilmesine destek olurken, tatlılık derecesinin yüksek hissedilmesi nedeniyle şeker kullanılması gereken ürünlerde şeker azaltmaya imkan tanımaktadır. Bu nedenle ara öğün olarak sade ya da müsli karışımı gibi bir alternatifle tüketilmeye çok uygundur. Hissedilen tatlılık doğal şekerdendir, ilave şeker içermemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR