YEMEKLERE MUTLULUK KATAN SOYSAL

YEMEKLERE MUTLULUK KATAN SOYSAL

Anadolu mutfak kültürünü sofralarımıza taşıyan, birbirinden lezzetli tarifleri ekranda, kitaplarında, gazete yazılarında ve internet sitesinde bizimle paylaşan, güler yüzlü, sıcak, içten, sahici ve bizden biri Sahrap Soysal. Kendisiyle yaptığımız “sıcacık” röportajda hayata bakışından, yemekten ve ailesinden söz ettik.

Daima gözlerinizin içi gülüyor, çok neşeli ve pozitifsiniz. Olumlu bakmak konusunda bize ne gibi öğütler verirsiniz?

Aslında evde daha az güler yüzlüyüm. Ev düzeni, çocuklar, annem, kayınvalidem, kardeşlerim ve çok yoğun işlerim derken epeyce yorucu bir hayatım olduğunu söylemeliyim. Ancak genelde hayata çok olumlu bakan biriyim. Oldukça neşeli ve güler yüzlü olduğumu herkes söyler. Bilmiyorum, herhalde bu benim karakterim. Kendimle ve olaylarla dalga geçmeye, her şeyde komik bir şeyler aramaya bayılırım. Geçmişe pek takılmam. Ama bazı hassasiyetlerim de vardır. İnsanları kırmamaya çalışmak, herkesi ve her şeyi idare etmek, sabır göstermek gibi huylarım yüzünden bazen kendimi ağlarken bulurum. Biraz ince ruhluyum galiba. Neyse ki çok analitik, radikal ve empati kurarak düşünebilen biriyim de.

“YEMEKÇİLİĞE ODTÜ KADAR ÇOK EMEK SARF ETTİM”

Kimya eğitimi aldınız ama yemek yapmaya gönül verdiniz. Yemek yapma sevdası sizde nasıl başladı?

Uzun yıllar özel sektörde yönetici olarak çalıştım. Çok büyük bir tesadüf eseri yemek programcısı oldum. Ben biraz gözü kara ve cesaretli biriyimdir. Ama çok da çalışkan olduğum için yaptığım işin altını doldurup temellerini sağlam atarım. ODTÜ Kimya Bölümü mezunuyum ama yemekçilik serüvenime de ikinci kez ODTÜ’de okumuş kadar çok emek sarf ettim. Temelde yemek yapmayı, özellikle de yedirmeyi çok seven biri olmasam tüm bunları yapamazdım.

Lezzetli yemek yapmanın sırrı sizce nedir? Neden bazılarının eli çok lezzetli oluyor ve hangi yemeği yaparlarsa yapsınlar tadına doyulmuyor?

Lezzetli yemek yapmanın sırrı gerçekten de el yeteneğine çok bağlıdır. Öte yandan bu işi sevmek, bu işe hevesli olmak, mevsimsel malzemeleri iyi bilmek, kaliteli malzeme kullanmak gibi parametreler de var.

“BİZİM ÜÇ OĞLAN DA PEK BİR GURME OLDU”

Bize biraz çocuklarınızdan bahseder misiniz? Bir anne olarak onların beslenmesinde nelere dikkat ettiniz?

Bizim üç oğlan da maşallah pek bir gurme oldu. Et, salata, makarna veya pilav gibi ana mönülerin yanı sıra her türlü zeytinyağlıyı, tencere yemeğini,  çorbayı pişiririz…

Yoğun çalışma temponuzu nasıl organize edersiniz? Bu kadar işe yetişebilmek için zaman içinde geliştirdiğiniz bir çalışma düzeniniz var mı?

Uykucu değilimdir. Oldukça erken kalkarım ve akşam yatıncaya dek hep hareket halindeyimdir. Eh, biraz da becerikliyimdir. Ama artık bacak ve diz ağrılarından dolayı yaşlandığımı hissediyorum; daha doğrusu gündüz gencim, gece ise yaşlanıyorum.

Sabah kalkınca ve akşam yatmadan önce neler yaparsınız?

Ama şimdi öyle bir soru sordunuz ki sanki ben ünlü bir sanatçıyım. Her gün “Anne spor şortum yıkandı mı?”, “Çoraplarım nerede?”, “Niye süt almadınız?” diye soran çocuklar, “Hanım akşama ne pişirdin?” diyen sevgili doktorcuğum sayesinde gayet normal, herkes gibi bir hayat sürüyorum.

“EVİMİZE HEP PINAR SÜT GİRER”

Pınar Labne reklam filminde bisiklete biniyorsunuz… Çok da yakışıyorsunuz doğrusu. Enerjiniz hepimize ulaşıyor…

Pınar Labne reklam filmimi çok sevdim. Senaryo, çekim ekibi, herkes çok profesyoneldi. En çok bisiklete binerken korktum. Neyse ki üç tekerlekliydi. Burgazada çekimlerinde yönetmen “Yokuş aşağı gelin ve hızla sağa dönün” dediğinde, “Allahım herhalde buradan denize uçacağım” diye çok korktuğumu söylemek istiyorum. Neyse ki kazasız belasız çok renkli çekimler yaptık.

Süt içmeyi sever misiniz? Çocuklarınızın sütle arası nasıl?

Babam inşaat mühendisiydi ve Anadolu’nun birçok yerinde şantiye kurardı. Kaynatılmış, ılıtılmış, bol kaymaklı inek sütüne köy ekmeği doğrayıp yemeyi çok severdi. Annem de 2-3 günde bir mutlaka yoğurt mayalardı. Biz süt ve süt ürünlerini çok tüketen bir nesildik. Çocuklarım ise Pınar Organik Süt içmeye bayılıyor.

“Pınar Süt” dediğimizde aklınıza neler geliyor?

Evimize hep Pınar Süt girer. Sanırım bu eski bir alışkanlık. Çok alıştığımız ve asla değiştirmediğimiz bir marka.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR