AYŞE TOLGA: “GÜZEL KOKULAR BENI HEP ETKILEMIŞTIR”

AYŞE TOLGA: “GÜZEL KOKULAR BENI HEP ETKILEMIŞTIR”

Ayşe Tolga denildiğinde aklınıza neler geliyor? Sinema, dizi, reklam filmleri… Sadece bu kadar mı? Sağlık, güzellik, aromaterapi, iyi yaşam önerileri, sosyal medyada aktif ve faydalı hesapların yönetimi, anne bebek ürünlerine ayrı bir önem veren Aisha markası… Şaşırdınız mı? Şaşırmayın; hepsini büyük bir başarıyla yapıyor. Tüm bunların ötesinde ise güzel Can Yael’in annesi o.

Bloğunuzda bizi karşılayan yazıda, “Anneler, kendinize iyi bakın” diyorsunuz. Yoğun yaşam temposunda anneler kendilerine nasıl iyi bakacaklar?

Anneler, hayatta en önemli kişinin kendileri olduğunu unutmamalı. Yaşamda başka bir canlının daha sorumluluğunu alıyoruz; anneler kendilerine iyi bakmalı.  Düzenli ve kaliteli beslenme, kişisel bakım ve sporla kendilerini daha iyi hissedebilirler.

Spor gerek hamileliğinizde, gerekse sonrasında hayatınızda nasıl bir yer edindi?

Hamileliğimden çok önce, 15 yaşımda başlayan bir spor hayatım var. Bu anlamda spor benim için bir hayat tarzı. Spor yapmadığım zaman vücut duruşum değişiyor, ağrılarım artıyor, kendimi yorgun ve tembel hissediyorum. Halbuki spor vücut enerjinizi yükseltir, organlarınız daha iyi çalışır, vücudunuz endorfin salgılar, kaslarınız sıkılaşır ve kan dolaşımınız hızlanır.

Hamileliği daha mutlu ve sağlıklı geçirmek için anne adaylarına neler önerirsiniz?

Hamilelik kadına bahşedilmiş en büyük hediye. Annelere iyi beslenmelerini, her zaman pozitif düşünmelerini ve pozitif insanlarla beraber vakit geçirmelerini öneririm. Düzenli olarak yürüyüş, nefes egzersizleri ve yoga yapmak hamilelikte yaşanan sıkıntıları gidermek için birebir. Hamilelikte alınan kiloları fazla umursamadan kendi bedenlerini sevmeleri ve kendileriyle barışık olmaları da diğer bir tavsiyem. Bebeğin ve annenin sağlığı, birlikte çok önemli. Bu nedenle doğum metodu ve doktor seçimi dahil her detayı doğumdan önce planlamalarını öneririm.

“ANNE ÜRÜNLERİNİ ÇOK ÖZENEREK HAZIRLIYORUM”

Aromaterapiye olan merakınız sonucunda Aisha markasını yarattınız. Aisha bize neler vaat ediyor?

Aromalara, güzel kokulara merakım ve sevgim; yasemin, kekik ve hanımeli kokan bir evde yaşayan Ayvalıklı babaannemden geçti aslında. Güzel kokular beni çocukluğumdan beri çok etkilemiştir. On beş yılı aşkın bir süredir kişisel olarak ilgilendiğim doğal terapiler konusunda uzmanlaşmaya karar vererek pek çok eğitim aldım ve sonuçta merakımı profesyonel boyuta taşımaya karar verdim.

Aisha’da anne, bebek, çocuk ve aromaterapi serilerimiz var. Anne ürünlerini özellikle çok özenerek hazırlıyorum. Anne serimi bu nedenle üçe ayırdım. Hamilelik, doğum ve lohusalık… Annenin doğumdan lohusalığın sonuna kadar ihtiyacı olan tüm ürünleri en doğal, en üst kaliteli kozmetikler haline getirdim. Aromaterapi ise markamın konsepti ve ilk göz ağrım. Aromaterapiyi sadece güzel “kokulanmak” değil bir şifa metodu olarak hayatımızın her yerinde kullanabileceğimiz ürünlerle destekledik. Ürünlerimiz doğal içeriğe sahip.

Aynı zamanda bir wellness ve güzellik uzmanı olarak bize sağlık ve güzellik sırları vermenizi istesek…

Bütünsel şifa anlayışını anlatmayı ve öğretmeyi kendime misyon edindim. Bebeklerimizin kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak biz annelerin en büyük görevidir. Aromaterapi, bütünsel sağlık, doğumda aromaterapi, doğal anne ve bebek bakımı, parfüm, çocuklar, saç ve cilt sağlığıyla ilgili bir atölye çalışmam var; herkesi beklerim. Kendi sağlığımızın ve ailemizin sağlığının sorumluluğunu üstlenmeliyiz. İlaç ve doktor odaklı yaşamaktan uzaklaşmalı, doğala ve sağlıklı olana yönelmeliyiz.

“SABAH AKŞAM MUTLAKA AYNI SOFRADA YEMEK YERİZ”

Dünyalar güzeli bir kızınız var; Can Yael. Onunla ilişkiniz nasıl?

Zekâsına ve algısına hayranım. Can Yael kolayca empati kurabilen, sempatik, sezgileri çok güçlü, çok zeki bir çocuk. Sabah akşam mutlaka aynı sofrada yemek yeriz. Evcilik oynamayı, oyun hamurlarıyla vakit geçirmeyi, resim yapmayı çok seviyoruz. Dans etmeyi ve müziği de çok sevdiği için evde bol bol müzik yapıyoruz. Kek ve kurabiye pişiriyoruz. Pazara, alışverişe gidiyoruz. Sosyal bir çocuk olduğu için dışarıda zaman geçirmeye bayılıyor.

Gelelim mutfağa… Kendi beslenmenizde ve kızınızın beslenmesinde nelere dikkat ediyorsunuz?

Çocuklarımızı toksinlerden uzak bir şekilde yetiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Organik besinler kullanıyoruz. Zararlı toksik maddeler içeren sentetik gıdaları tüketmiyoruz.

“TADINI EN SEVDİĞİM SÜT, PINAR SÜT”

Süt ve yoğurt sever misiniz?

Açıkçası ben daha ziyade yoğurt ve ayran tüketiyorum. Can Yael ise elbette süt içiyor.

“Pınar Süt” denildiğinde aklınıza ilk ne geliyor?

Çocukluğumuzun en sevdiğim imajı, beyaz kutu üstündeki tatlı inek… 80’lerle ve çocukluğumla çok özdeş bir görüntü bu. Ayrıca Pınar Süt’ü “tadını en sevdiğim süt” olarak hatırlıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR