ŞEF DANİLO ZANNA'DAN JOKER KREMALI CRAQUELİN

Profiterol Hamuru (Alt Hamur) Malzemeleri:

- Su 375 g (2 sb’dan 2 yk eksik)
- Tereyağı 150 g
- Un 225 g (2 sb’dan 1 yk eksik)
- Toz Şeker 5 g (1 tatlı kaşığı)
- Tuz 3 g (1/2 çay kaşığı)
- Yumurta 6 Adet

Tart Hamuru (Üst Hamur) Malzemeleri:

- Un 180 g (1sb+2yk)
- Esmer Şeker 180 g (1sb)
- Tereyağı 150 g

Joker Krema Malzemeleri:

- Süt 500 ml (2,5 sb)
- Şeker 100 g (1sb+1yk)
- Mısır Nişastası 30 g (2yk)
- Un 70 g (5yk)
- Yumurta Sarısı 4 Adet
- Vanilin 1 Paket
- Tereyağı 40 g
- Pınar Labne 180 g

Sb: Su bardağı Yk: Yemek kaşığı

Yapılışı:

• Profiterol hamuru: Suyu, tereyağını, tuz ve şekeri bir tencereye alın. Tereyağı tamamen eriyene kadar bekleyin. Su kaynadığında unu ekleyerek pişirin. Pişince ocaktan alın ve karıştırarak soğutun. Ilık hale geldiğinde miksere alıp yumurtaları tek tek ekleyin. Sıkma torbasına aktarın ve biraz soğuduktan sonra tepsiye aralıklı olarak sıkın.

• Tart hamuru: Soğuk tereyağı, esmer şeker ve unu blenderdan geçirin. 2 yağlı kağıt arasında merdaneyle 3mm kalınlığında açıp buzluğa atın. Donduktan sonra sıktığınız profiterol hamurlarının çapında bir kalıpla veya kahve fincanıyla yuvarlak diskler çıkarıp hamurların üzerine dizin ve 190 derecede önceden ısıtılmış fırında ortalama 20 dk pişirin.

• Joker krema: Sütü ve vanilyayı kaynayana kadar ısıtın. Farklı bir kapta yumurta sarılarının üzerine şekeri ekleyin ve karıştırın. Süt ısınınca bir miktarını yumurtalı karışıma ekleyip temperlenmesini sağlayın. Daha sonra un, nişasta ve tereyağını ekleyerek karıştırmaya devam edin. Karışımı tencereye geri aktarın ve sürekli karıştırarak kıvam alıp göz göz olana dek pişirin. Sonrasında soğutarak dinlendirin. Soğuduktan sonra daha parlak olması için mikserle çırpabilirsiniz. Son olarak Pınar Labne’yi ekleyip spatulayla karıştırın. Sıkma torbasına aktarıp pişmiş ve soğumuş olan ortasını kestiğiniz Craquelin toplarının içlerine sıkın.
Afiyet olsun!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR