YUMUŞACIK BİR LEZZET: SÜT REÇELİ NASIL YAPILIR?

YUMUŞACIK BİR LEZZET: SÜT REÇELİ NASIL YAPILIR?

Bugüne kadar incirden greyfurta, patlıcandan domatese kadar pek çok meyvenin ve sebzenin reçelini duymuş ya da tatmış olabilirsiniz. Peki ya hiç süt reçelini denediniz mi? Hem sizin için hem de çocuklarınız için ideal bir lezzet olan süt reçelinin yapılışı da oldukça kolay.

Süt Reçeli Malzemeleri:

– 1 litre Pınar Süt

– 1 su bardağı toz şeker

– 1 çay kaşığı kabartma tozu

sut-receli-tarifi.jpg

Süt Reçeli Tarifi:

1) İlk olarak yapışmayan ve derin bir tencereye 1 litre Pınar Süt`ün tamamını koyun. Ardından şekeri ekleyin ve tencere dibinin tutmaması için süt ve şeker karışımı kaynayana kadar ara ara karıştırın. Karışım kaynamaya başlayınca kabartma tozunu ilave edin. Burada dikkat edilmesi gereken detay: Kabartma tozu çay kaşığını tepeleme değil, silme şekilde doldurmalıdır. Kabartma tozunu, süt ve şeker karışımına fazla eklemek hem karışımın aşırı köpürmesine hem de tadının bozulmasına sebep olacaktır. Bu yüzden kabartma tozu yalnızca silme çay kaşığı kadar olmalıdır.

2) Süte eklediğiniz kabartma tozu, çok olmasa da karışımı köpürtecektir. Bu noktada tencerenin derinliği avantaj sağlarken köpürmenin durması için süt, şeker ve kabartma tozu karışımını hızlı bir şekilde karıştırmanız yeterlidir. Böylece süt reçeli yapımı esnasında tencerenin dibi de tutmamış olur. Kaynamaya devam eden süt, şeker ve kabartma tozu karışımı giderek koyulaşarak karamelize bir kıvam alacaktır. Bu süre zarfında tencere dibinin tutma ihtimali artacağından karıştırmayı bırakmamak gerekir.

3) Renk ve kıvam olarak koyulaşan karışım, bozayı andıran bir hale geldiğinde sütü kaynatmayı durdurabilirsiniz. Hazırladığınız süt reçelini cam bir kabın içine aktararak soğumaya bırakın. Reçel soğuduktan sonra ise cam kabı buzdolabına koyarak en az 2 saat de buzdolabında bekletin. Tüm bu işlemlerin ardından süt reçeli tamamen yemeye hazır hale gelecektir.

4) Malzemeleri ve yapımı oldukça basit olan süt reçelini pek çok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Tatlılarınızın üstünde veya yanında sos olarak kullanabileceğiniz bu reçeli, şekerlemeleri andıran tadından dolayı rahatlıkla tek başına da tüketebilirsiniz. Hem sizin için hem de çocuklarınız için sağlıklı ve doğal bir lezzet olan süt reçelini ekmek üzerine sürerek pratik bir kahvaltı yiyeceği şeklinde ya da çocuğunuzun beslenme çantasına ekleyerek de değerlendirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR