ÇOCUKLAR HANGİ KOŞULLARDA SÜT ÜRÜNÜ TÜKETEMEZLER?

ÇOCUKLAR HANGİ KOŞULLARDA SÜT ÜRÜNÜ TÜKETEMEZLER?

Kimler süt içemez, süt ürünü tüketemezler?

Süt içmeye ve süt ürünü tüketmeye engel olabilecek iki durum söz konusudur. Bunlardan biri inek sütü proteini alerjisidir. Gelişmiş toplumlarda daha sık görülmekle birlikte bebekler arasında bu durumun görülme sıklığı %2-6 olup yaşla birlikte azalır.

Süt içmeye ve süt ürünü tüketmeye engel olabilecek diğer durum ise, laktoz intoleransıdır. Sütün içerdiği şekerin (laktoz) sindirilmesinde gerekli olan laktaz enziminin aktivitesi doğumda en yüksektir ve çocuk büyüdükçe ve sütten kesildikten sonra azalır. Sindirilmemiş laktoz bağırsak bakterileri tarafından metabolize edilir ve kısa zincirli yağ asitlerine ve gazlara dönüştürülerek ishal, şişkinlik gibi mide-bağırsak sistemde rahatsızlıklara neden olur. Laktoz intoleransı nedeniyle süt ürünlerinden uzun süre kaçınılması yetersiz beslenmeye ve iskelet bozukluklarına yol açabilir. Bu nedenle tolere edilen miktarlarda süt, yoğurt ve peynirin tüketilmesi sürdürülmelidir. Bu duruma sahip çoğu insan günde 240 ml sütü tolere edebilir. Bu miktar bireysel değişkenlik gösterebileceği için her birey tolere ettiği miktarı kendisi belirlemelidir. Yoğurt laktaz içerdiği için daha iyi tolere edilir.

Referanslar:

–Scientific Opinion on lactose thresholds in lactose intolerance and galactosaemia. EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA) et al. EFSA Journal 2010;8(9):1777

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR