MUTFAKTA TASARRUF YAPABİLİYOR MUSUNUZ?

MUTFAKTA TASARRUF YAPABİLİYOR MUSUNUZ?

Testimizi cevaplayın, ne kadar tasarruflu olduğunuzu öğrenin!

1. Pilavınız pek nefis olmuştu ama iki kaşık arttı. Ne yaparsınız; döker misiniz, çorba ya da kadıbudu köfte mi yaparak değerlendirirsiniz?

A) Kesinlikle değerlendiririm. Çorba yaparım, sulu yemeklere katarım, köfteye dönüştürürüm. B) Vaktim varsa değerlendirmeye çalışırım. En azından hemen atmam ve derin dondurucuya kaldırırım. C) İki kaşık pilavı dökmek niye ziyan etmek oluyor? Çorba ya da köfte yaparken daha çok masraf ediyoruz…

2. Marketten aldığınız ürünlerin etiketlerini inceler, içeriklerini araştırır, son kullanma tarihine mutlaka bakar mısınız?

A) Son kullanma tarihine bakar, etiketleri okur, gıda güvenliğine uygun olup olmadığını incelerim. B) Son kullanma tarihine mutlaka bakarım. Tazelik benim için önemli. C) Market alışverişimi hızlıca tamamlarım; ne yazık ki etiket inceleyecek vaktim yok.

3. Beyaz eşyalarınız enerji tasarruflu mu?

A) Elbette. Bu şekilde neredeyse yüzde 20 oranında tasarruf sağladığımı biliyorum. B) Hala eski beyaz eşyalarımı kullanıyorum. Sapasağlamlar, kıyamıyorum. C) Öyle bir seçenek var değil mi; hiç dikkat etmedim bu konuya.

4. Fırınınızda aynı anda birkaç yemeği pişiriyor musunuz?

A) Tabii ki pişiririm. Fırınımın havalandırmasını açarım; böylece kokular birbirine karışmaz. B) Çok sıkışmadıkça yapmam, içime sinmiyor. C) Tabii ki pişirmem.

Sonuç

A’lar çoğunluktaysa: Tasarruf sizin diğer adınız. Bu konuda son derece dikkatli ve özenlisiniz. Eminiz ki, yemek pişirirken tencerenin kapağını da kapalı tutuyor, musluğu asla açık bırakmıyor, bir avuç yemekleri kocaman tencerelerde pişirmiyorsunuz… Tebrik ediyoruz.

B’ler çoğunluktaysa: Biraz daha gayret diyoruz. Tasarruf konusunda bilinçlisiniz belli ki, ama bunu hayata geçirme kısmında biraz daha çaba harcamanız lazım.

C’ler çoğunluktaysa: Tasarruf kelimesi, sizin dağarcığınızda yok diyebiliriz rahatlıkla. Oysa tasarruf ederek hem aile bütçenize katkıda bulunabilir, hem de daha fazla dünya vatandaşı olabilirsiniz. 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nden öğrenecek çok şeyiniz var!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR