Laktozsuz Süt ve Laktozsuz Ürünler
Hakkında Her Şey

Laktoz nedir?

Süt ve süt ürünlerinin içinde bulunan doğal süt şekeridir.

Laktoz intoleransı nedir?

Laktozun sindirilmesi için laktaz enzimi gerekir. Eğer vücutta yeterli miktarda laktaz enzimi bulunmuyorsa, laktoz intoleransı var demektir.

Laktoz intoleransı belirtileri nelerdir?

Laktoz intoleransı sütün içindeki laktozun sindirilemediği durumlarda ortaya çıkar. Süt içince karın şişkinliği, karın ağrısı, gaz, mide bulantısı görülebilir. Belirtilerin şiddeti tüketilen laktoza ve kişinin ne kadar laktozu tolere edebildiğine göre değişir. Belirtiler süt ve süt ürünlerinin tüketimini takiben yarım saat ile 2 saat arasında kendini göstermeye başlar.

Bu tarz sorunlarınız varsa, süt ve süt ürünlerini tüketmekten vazgeçmek yerine Pınar Denge Laktozsuz Süt ve Yoğurt’u tercih edebilirsiniz.

Süt içerdiği kalsiyum, protein, yağlar, vitaminler ve mineraller açısından temel besin gruplarındandır. Yaşam boyu sağlıklı olmak için, her yaş döneminde ihtiyacınız olan türde ve miktarda süt içmeniz gerekmektedir.

Laktoz intoleransınız varsa ne yapabilirsiniz?

Laktozu azaltılmış veya laktozsuz süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz.

Laktozsuz süt nasıl üretilir?

Laktozsuz süt, sütün içindeki laktozun laktaz enzimi ile parçalanması sonucu elde edilir. Laktaz enzimi katkı maddesi ya da koruyucu değildir. Ürünün prosesi sırasında görevini yerine getirip, son aşamada aktivitesini yitirerek ürünün içerisinde kalmaz.

Laktozsuz süt neden daha tatlıdır?

Laktoz aslında sütte doğal olarak bulunan şekerdir. Laktozsuz sütte, süt şekeri (laktoz) basit bileşenlerine; yani glikoz ve galaktoza ayrışmış haldedir. Laktozun parçalanması ile açığa çıkan glikoz ve galaktozun tatlılık derecesi laktoza kıyasla yaklaşık olarak 4 kat daha fazladır. Laktozsuz sütün sade sütten daha tatlı algılanmasının sebebi budur. Ek bir şeker ilavesi veya herhangi bir katkı maddesi içermemektedir.

Laktozsuz yoğurt nasıl üretilir ve neden daha tatlıdır?

Laktozsuz yoğurt üretiminde yoğurt kültürü ilavesi sırasında eklenen laktaz enzimi ile, süt şekeri (laktoz) glikoz ve galaktoza parçalanmakta ve bu şekerlerin tatlılık dereceleri daha fazla olduğu için tatlılık daha fazla hissedilmektedir. Ek bir şeker ilavesi veya herhangi bir katkı maddesi içermemektedir.

Laktozsuz süt sizin için uygun mu?

Laktozsuz süt, sütteki laktozu sindiremeyen ve süt içince şişkinlik, ağrı, gaz ve bulantı sıkıntıları yaşadığı için süt tüketemeyen kişilerin rahat şekilde süt içmelerini ve sütün besin değerlerinden faydalanmalarını sağlamaya yardımcı olur.

Pınar Denge Laktozsuz Süt ve Yoğurt neden sizin için en iyi tercih?

Pınar Denge Laktozsuz Süt 1999 yılında lanse edilmiş Türkiye’nin ilk laktozsuz sütüdür. Süt tüketemeyen kişilerin rahatça süt içmelerini ve sütün besin değerlerinden faydalanmalarını sağlamaya yardımcı olur.

Pınar Denge Laktozsuz Yoğurt, laktoz intoleransına karşı hem sağlık faydası sağlamakta, hem de tatlılık derecesinin yüksek hissedilmesi nedeniyle şeker kullanılması gereken ürünlerde şeker azaltmaya imkan tanımaktadır. Bu nedenle ara öğün olarak sade ya da müsli karışımı gibi bir alternatifle tüketilmeye çok uygundur. Hissedilen tatlılık doğal şekerdendir, ilave şeker içermemektedir.

Laktozsuz ürünleri tüketmenin zararı var mıdır?

Laktozsuz süt, yoğurt tüketmenin hiçbir zararı bulunmamaktadır.

 
Pınar Denge Ailesi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.
Satış Noktaları
Sağlık, lezzet ve yenilik kaynağı Pınar ürünlerine sofralarınızda yer vermek için hemen tıklayın!