Laktoz intoleransınızın olduğunu öğrendiniz. Peki, bu sorunla başa çıkmak için planınız var mı? Bu konuda aşağıdaki önemli ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Laktoza olan duyarlılık derecenizi tespit etmeye çalışın.

1- Tanı konulduktan sonraki ilk 1-2 ay besin tüketim günlüğü tutarak her yediğiniz içtiğinizi kaydedin ve yaşadığınız sindirim şikâyetlerini not alın. Kuru fasulye yediğiniz gün yaşadığınız gaz ve şişkinlik şikâyetinin sorumlusu yediğiniz 2 kaşık yoğurt olamaz.
2- Laktoz içeren ürünleri birkaç hafta tamamen hayatınızdan çıkarın. Küçük miktarlarda farklı besinler ekleyerek kendinizdeki değişiklikleri izleyin ve not alın. Laktozsuz geçen koca bir günün ardından içilen 1 fincan normal sütlü kahve dokunmadıysa bu iyiye işaret.
3- Vücudunuzun laktozu tolere edebilme seviyesini belirledikten sonra planlı olun. Akşama bir davete katılacaksanız ya da dışarıda yemek yiyecekseniz oradaki yemeklerin içinde bulunabilecek muhtemel laktoza karşı önlem alıp o gün laktozsuz beslenin.

Laktozsuz ürünleri tanıyın.

1- Etiket okuma alışkanlığı kazanın. Çünkü hiç ummadığınız ürünlerde süt veya peynir altı suyu gibi laktoz kaynakları bulunabilir.
2- Alışveriş listenize laktozsuz süt, laktozsuz yoğurt ve sert olgunlaşmış peynirleri ekleyin.
3- Laktozsuz süt kullanarak yapılmış tarifleri inceleyin. Çok sevdiğiniz bazı yemek ve tatlıları laktozsuz süt ürünleri ile yapmaya başlayın.

Mutlaka alışveriş listesi yapın.

1- Sağlıklı beslenerek iyi ve kaliteli bir yaşam sürmek hakkınız. Laktozu sindiremiyorsunuz diye sağlıklı yaşamdan vazgeçecek değilsiniz. Tek yapmanız gereken planlı olmak. Laktozsuz süt ve süt ürünlerini alışveriş listenize ekleyin. Her gün en az 2 porsiyon laktoz içermeyen süt veya süt ürününün günlük beslenmenizde yer almasına özen gösterin.
2- Birbirinin yerine geçen yiyeceklerin alternatiflerini öğrenin. Mesela sütlü tatlı yapacaksanız içine laktozsuz süt koyun. Laktozsuz süt kullandığınız tatlılarda daha az şeker kullanabilirsiniz. Yine yapacağınız yoğurt çorbasına laktozsuz yoğurt koyabilirsiniz.

Vücudunuzun sesini dinleyin, her zaman yeniliklere ve yeni bilgilere açık olun.

1- Vücudunuz size ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını çok güzel iletiyor değil mi? Laktozu sindiremeyince şişkinlik, gaz, ishal gibi sıkıntılarla belirti veriyor. O zaman size düşen hangi sıkıntı hangi durumda ortaya çıkıyor anlamak. Regl dönemindeki karın ağrısı ile koca bir kase kahvaltılık gevrek & sütten oluşan kahvaltının sizde yarattığı karın ağrısını ayırt etmeniz çok önemli.
2- Laktozsuz süt ve süt ürünleri ailesini tanımak için bu konuda ciddi yatırım yapmış, emek ve bilgi birikimlerini ortaya koymuş firmalardan, bu firmaların web siteleri ve dijital bilgi havuzlarından yararlanın.
3- Süt, yoğurt, ayran, tereyağ, krema, kaymak ve peynir çeşitleri süt ile yapılan beslenmemize çeşitlilik katan ve gerekli olan en önemli besin grubudur. Vücudunuzun sesini dinleyerek hangi üründen ne ölçüde yerseniz rahatsız olmuyorsunuz anladıktan sonra işiniz kolay. İyi bir planla afiyetle yiyebilirsiniz.