HANGİ ANNE TİPİSİNİZ?

HANGİ ANNE TİPİSİNİZ?

Her anne iyi bir annedir. Ama testimizi yaptıktan sonra ne tarz bir anne olduğunuz daha net görebilir, bu sayede kendinizi geliştirirken çocuğunuzla iletişiminizi daha da güçlendirebilirsiniz.

1. Çocuğunuzla ilgili en çok hangi iltifatı duymak hoşunuza gidiyor?

A) Çocuğunuz ne istediğini iyi biliyor. B) Çocuğunuz çok seviliyor ve diğer çocuklarla mükemmel bir ilişkisi var. C) Çocuğunuz çabuk algılıyor ve yaşıtlarına oranla dil gelişimi daha ileride.

2. Annenizin 4 yaşındaki kızınıza en çok hangi kıyafeti hediye etmesine sevinirsiniz?

A) Kıpkırmızı bir takım. B) Işıltılı, şeritli bir yağmurluk. C) Kot pantolon

3. 3 yaşındaki çocuğunuz ağlayarak kum havuzundan geldi. Başka bir çocuğun kovasını aldığını söyledi. Tepkiniz ne olur?

A) Onu cesaretlendirerek, “Eğer biri elindeki kovayı elinden almak isterse, ona karşı koymalısın” dersiniz. B) Kızgın bir şekilde, “O çocuğu göster bakalım!” dersiniz. C) “Sen de çocuğun bir şeyini elinden aldın mı?” diye sorarsınız.

4. 6 yaşındaki çocuğunuz okul sonu gösterisinde şiir okuyacak, ama çok heyecanlı. Onu nasıl sakinleştirirsiniz?

A) Bunu mutlaka başaracaksın. B) Eğer bu kadar korkuyorsan, belki de yapmamalısın. Öğretmeninle konuşurum. C) Şiirini okuyana kadar beraber çalışacağız. Anlaştık mı?

5. Aşağıdaki annelerden hangisi sizi fazla sinirlendirir?

A) Çocuğunu şımartan ve ona istediği her şeyi satın alan anneler. B) Sadece kendini düşünen ve çocuğunu ihmal eden anneler. C) Çocuğunun çok özel olduğunu ve diğer çocukların arasında parladığını düşünen anneler.

Sonuç

Güçlü bir annesiniz. Ne istediğinizi ve size neyin uymadığını doğrudan söylüyorsunuz. Sizinle ilgilenilmesini beklemiyor, kendiniz her şeyi toparlıyorsunuz. Bir proje yapılacağında mutlaka sizin fikrinize başvuruluyor. En çok istediğiniz şey, gücünüzün çocuklarınıza geçmesi. “Bunu başaracaksın” en sevdiğiniz cümle. Bu kadar gücün bir kötü yanı da var. Çocuğunuzun zayıflıklarını kabullenmeniz size çok zor gelebilir.

Korumacı bir annesiniz. Duygusalsınız ve karşınızdakinin o anda neye ihtiyacı olduğunu anlayabiliyorsunuz. Bütün görevleri şikayet etmeden üstleniyor, tüm gücünüzle mücadele ediyorsunuz. Doğal olarak çocuğunuza sıcaklık ve yakınlık hediye ediyorsunuz. Fakat ilginiz sınırı aşabiliyor ve çocuğunuza fazla korumacı davranabiliyorsunuz. Bu konuda biraz daha dikkatli olmalısınız.

Başarılı bir annesiniz. Çocuğunuzun da başarılı olmasına önem veriyorsunuz. Ancak onu tek bir yönde geliştirmemeye ve diğer çocuklarla karşılaştırmamaya dikkat edin. Unutmayın ki her çocuğun başka bir gelişme temposu vardır. Çocuğunuza sadece başarılı olduğu için sevildiği hissini yaşatmayın. Üzerinde baskı hissetmeden başarılı olacaktır zaten.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR