ÇOCUKLAR İÇİN LEZZETLİ MUHALLEBİ TARİFİ

ÇOCUKLAR İÇİN LEZZETLİ MUHALLEBİ TARİFİ

Çocukların yemekten keyif aldığı aynı zamanda besleyici olan muhallebi tarifi ile miniğinizi mutlu etmeye ne dersiniz? Bu muhallebi çocuğunuzun en sevdiği hafif tatlılardan biri olacak!

Malzemeler:

– 1 vanilya çubuğu

– 500 g Pınar süt

– 2 yumurta sarısı ya da 1 yumurta

– 50 g şeker

– 1 tutam tuz

– 20-30 g mısır unu (nişasta)

Yapılışı:

1) Vanilya çubuğunu uzunlamasına bölün ve tohumlarını çıkarın. Tohumları ve vanilya baklasını karıştırma kabına yerleştirin.

2) Karıştırma kabının içine süt, yumurta sarısı, şeker, tuz ve mısır ununu ekleyin iyice çırpın ardından pişirin. Vanilyalı muhallebiyi bir servis kasesine veya tek kişilik tatlı kaplarına aktarın. Ilık olarak servis yapın veya muhallebi ile doğrudan temas halinde olacak şekilde streç filmle kaplayın ve servis yapana kadar buzdolabında saklayın.

Öneriler:

  • Bu koyu bir muhallebidir. Daha sulu bir muhallebi için, mısır ununu 10 g’a düşürün veya vanilyalı sos (İngiliz kreması) tarifini kullanın.
  • Vanilya baklası yerine 10 g ev yapımı vanilya şekeri kullanın.

Çeşitlemeler:

  • Çırpılmış yumurta akı ile vanilyalı muhallebi: Muhallebi hazır olduğunda, bir kap içine aktarın, karıştırma kabını iyice yıkayın ve kurulayın ve çırpma telini takın. Karıştırma kabına 2 yumurta akını koyun ve çırpın. Çırpılmış yumurta aklarını bir kaşıkla dikkatle ılık muhallebinin altından üstüne doğru katlayarak yedirin. Servise hazır olana kadar üzerini örtün ve buzdolabında bekletin.
  • Pasta kreması 1 vanilya baklası, 500 g süt, 2 yumurta, 2 yumurta sarısı, 80 g şeker ve 50 g unu kullanarak tarifte anlatıldığı gibi devam edin. Daha yoğun bir lezzet ve pürüzsüz bir doku için, 2. adımda pişirdikten sonra muhallebinin içine 50 g soğuk tuzsuz tereyağını ekleyin ve karıştırın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR